Wróć do strony głównej
Aktualności | 17.01.2014

Pamięci profesora Andrzeja Steciwko

Dnia 16 stycznia 2014 r. w siedzibie Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z nadaniem sali wykładowej imienia prof. Andrzeja Steciwko, wieloletniego kierownika Katedry, który zmarł nagle 30 grudnia 2012 r. W uroczystości tej uczestniczyła żona Małgorzata oraz syn Piotr.

Spotkanie otworzyła dr Agnieszka Mastalerz-Migas, pełniąca obowiązki kierownika Katedry. Po powitaniu Gości przemówił JM Rektor UMW prof. Marek Ziętek. Po odsłonięciu tablicy wykład o Profesorze wygłosił prof. Piotr Szyber.


Spotkanie było okazją do wspomnienia Pana Profesora oraz do przypomnienia Jego dokonań, których – jak na jedno dość krótkie życie – było bardzo dużo. Był założycielem i wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, twórcą i redaktorem naczelnym kwartalnika „Family Medicine & Primary Care Review”, współtwórcą i pierwszym rektorem Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. Pełnił też wiele innych funkcji, a wszystkich nie sposób tu wymienić.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych dokonań, jakie zostały po Panu Profesorze jest budynek przy ul. Syrokomli 1, który został odtworzony prawie z ruin i stał się siedzibą Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej, która dzięki intensywnej pracy Pana Profesora oraz ludzi, z których zbudował zespół, stała się jednym z najważniejszych ośrodków medycyny rodzinnej w Polsce.

W 2014 r. mija 20 lat funkcjonowania Katedry, która została utworzona w 1994 r., początkowo na bazie Pracowni Immunofluorescencji Kliniki Nefrologii, następnie w budynku ZOZ przy Placu Dominikańskim, a niemal równo 17 lat temu, 26 stycznia 1997 r., przecinano wstęgę i otwierano uroczyście budynek, w którym do dziś działa Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej. Uroczystością poświęconą Panu Profesorowi Andrzejowi Steciwko zainaugurowano obchody 20-lecia.

Profesor Steciwko przez wiele lat, zwłaszcza po 2000 r., był bardzo zaangażowany w działalność szkoleniową. Zorganizował mnóstwo konferencji, zjazdów i kongresów, które dzięki wysokiemu poziomi merytorycznemu i organizacyjnemu cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestniczących lekarzy. Jednym z najokazalszych dzieł, są niewątpliwie odbywające się corocznie kongresy Top Medical Trends, których Pan Profesor Steciwko był pomysłodawcą i współorganizatorem. Choć nie ma Go już z nami, Jego duch patronuje kongresowi, a Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej nadal jest współorganizatorem Kongresu. Jego Magnificencja Rektor zechciał objąć to wydarzenie patronatem. Zgodnie z wolą rodziny Pana Profesora, począwszy od tego roku, osobom szczególnie zasłużonym dla edukacji lekarzy, podczas tego kongresu będzie wręczana nagroda im. prof. Andrzeja Steciwko.

Mówi się, że „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim” – mamy nadzieję, że te gesty pozwolą jak najdłużej zachować w pamięci świeży ślad o Panu Profesorze.

Agnieszka Mastalerz-Migas

Galeria

Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 17.01.2014 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 20.01.2014