Wróć do strony głównej
Aktualności | 29.11.2022

Zdrowie populacyjne w obliczu kryzysu

Po raz pierwszy tak licznie we Wrocławiu o zdrowiu populacyjnym w obliczu kryzysu pandemicznego, środowiskowego i wojennego.

Znakomici goście, uznane autorytety polskie i europejskie, eksperci z zakresu zdrowia populacyjnego i zdrowia publicznego, epidemiologii  zdrowia środowiskowego dyskutować będą o stanie zdrowia Polaków po pandemii i w trakcie trwającej wojny w Ukrainie.

Pandemia i ostatnie wydarzenia w Ukrainie postawiły przed decydentami odpowiedzialnymi za politykę zdrowotną i społeczną w naszym kraju nowe wyzwania.

O tym czy i w jakim stopniu poradziliśmy sobie z nimi na wszystkich poziomach instytucjonalnych usłyszymy już w najbliższą środę i czwartek podczas Międzynarodowej Konferencji „Zdrowie Populacyjne w obliczu kryzysu”. Konferencja organizowana jest przez Katedrę Zdrowia Populacyjnego oraz Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego i przeprowadzona będzie w trybie hybrydowym.

Podczas jednej z sesji, prowadzonej przez prof.  Katarzynę Zatońską, kierownik Katedry Zdrowia Populacyjnego UMW, usłyszymy m.in., jaki jest stan zdrowia populacji wrocławskiej na podstawie  badania zdrowia dzieci w wieku szkolnym oraz ich opiekunów PICTURE – projektu, który realizowany jest od listopada 2019 r. przez UMW we współpracy z miastem Wrocław. Przebadano już ponad 2 tys. wrocławian, a w ciągu najbliższych dwóch lat kolejne dwa lata to kolejne ponad 2,5 tysiąca osób.

Uchodźcy z Ukrainy mieszkający we Wrocławiu są grupą która budzi szczególne zainteresowanie epidemiologiczne  i troskę pod kątem szczepień dzieci, które uczęszczają do wrocławskich szkół  i przedszkoli. Wstępne wyniki realizowanego przez Katedrę Zdrowia Populacyjnego projektu  „Ocena występowania chorób zakaźnych oraz wykonanych szczepień wśród dzieci pochodzenia ukraińskiego uczęszczających do wrocławskich szkół i przedszkoli – VANTAGE” zostaną przedstawione przez dr Dagmarę Gaweł-Dąbrowską.

Poruszone zostaną także kwestie związane z bezpieczeństwem zdrowia publicznego w czasie pandemii. Wśród ekspertów m.i.n: prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, reprezentujący także Katedrę Zdrowia populacyjnego UMW, dr Jacek Klakocar, Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. Jarosław Maroszek, dyrektor Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, prof.  Marian Noga, dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, prof.  Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Wśród panelistów będą także prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMW oraz  prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych.

Projekt pt. Międzynarodowa Hybrydowa Konferencja „Zdrowie populacyjne w obliczu kryzysu" został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Doskonała Nauka.

Konferencja będzie dostępna do obejrzenia online pod poniższym linkiem:

https://nadaje.com/pl/video/v1/u/Zdrowie_populacyjne_w_obliczu_kryzysu

 

Tagi #umw
Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 29.11.2022 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 29.11.2022