Dział Współpracy Międzynarodowej - Erasmus - Erasmus+ - informacje ogólne
Program Erasmus+
Kod uczelni: PL WROCLAW05
Numer OID: E10205582
Numer PIC: 998757300
Numer karty Erasmusa (ECHE): 3653734
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu uczestniczy w realizacji programu (dawniej Socrates-Erasmus, LLP-Erasmus) od roku 1998/1999.
Od roku akademickiego 2021/2022 w uczelni realizowany jest program Erasmus+ Szkolnictwo Wyższe Akcja 1 mobilność edukacyjna:
-
Mobilność studentów i pracowników uczelni (131): państwa członkowskie Unii Europejskiej i państwa trzecie stowarzyszone z Programem, państwa trzecie niestowarzyszone z Programem
-
Mobilność studentów i pracowników uczelni (171): państwa trzecie niestowarzyszone z Programem
Realizowane działania:
- Wyjazdy długoterminowe i krótkoterminowe (obowiązkowy komponent wirtualny - w przypadku doktorantów opcjonalny) studentów na studia (SMS)
- Wyjazdy długoterminowe i krótkoterminowe (obowiązkowy komponent wirtualny - w przypadku doktorantów opcjonalny) studentów/absolwentów na praktykę (SMT)
- Wyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć w uczelni przyjmującej i przyjazdy pracowników z zagranicznych przedsiębiorstw w celu prowadzenia zajęć w uczelni wnioskującej (STA)
- Wyjazdy pracowników w celu udziału w szkoleniach (STT)
- Organizacja mieszanych programów intensywnych - Blended Intensive Programmes (BIP)
- Przyjazdy studentów i pracowników z uczelni partnerskich
Zasady rekrutacji programu reguluje:
Zarządzenie nr 17/XV R/2019 z 27 lutego 2019 r. z późniejszymi zmianami.
Od roku akademickiego 2014/2015 do 2020/2021 program był realizowany na podstawie karty ECHE (Erasmus Charter for Higher Education) przyznanej Uniwersytetowi Medycznemu we Wrocławiu na lata 2014-2020. Każdy student wyjeżdżający na stypendium lub praktykę w ramach programu Erasmus otrzymuje Kartę Studenta Erasmusa PL, która określa jego prawa i obowiązki.
Decyzją Komisji Europejskiej Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otrzymał nową Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego – Erasmus Charter for Higher Education (ECHE) na lata 2021-2027.
Więcej informacji o programie Erasmus+:
- http://erasmusplus.org.pl/
- Przewodnik na temat mobilności przygotowany przez ESN https://esn.org/studentguidebook
Zasady finansowania: w załącznikach
Koszty podróży (ryczałt) - wyjazdy dydaktyczne i szkoleniowe, wyjazdy studentów od roku 2024/2025:
W celu przyjęcia właściwej stawki, zależnej od pokonanego dystansu, Beneficjent wskaże dystans podróży w jedną stronę, używając w tym celu kalkulatora on-line, dostępnego pod adresem internetowym Komisji Europejskiej (KE):
https://erasmus-plus.ec.europa.eu/resources-and-tools/distance-calculat…
Koszty podróży (ryczałt) - studenci (rekrutacja 2023/2024):
Wyłącznie dla krótkoterminowych wyjazdów studentów i absolwentów spełniających definicję „osoby z mniejszymi szansami” oraz wyjazdów długoterminowych studentów i absolwentów do krajów partnerskich w ramach projektów KA131 za wyjątkiem krajów z regionów 13 i 14. Stawki obliczane na podstawie kalkulatora odległości.
region 13: Andora, Monako, San Marino, Watykan; region 14: Szwajcaria, Wielka Brytania, Wyspy Owcze
Green travel
➢ Studenci i niedawni absolwenci, którzy nie otrzymują wsparcia kosztów podróży, mają prawo do otrzymania dofinansowania z tytułu spełnienia wymogów związanych z „green travel” tj. korzystania ze zrównoważonych środków transportu. W takim wypadku otrzymają jednorazowe wsparcie w wysokości 50 EUR jako dodatek do wsparcia indywidualnego oraz dodatkowo wsparcie indywidualne do 4 dni na podróż w obie strony, jeżeli dotyczy.
➢ Pracownicy otrzymują zwiększony ryczałt na podróż zgodnie z zasadami w załączniku.