Wydarzenia | 11.04.2024

Helpers’ Generation na UMW

Od 15 do 19 kwietnia potrwa akcja Helpers’ Generation na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. W tych dniach każdy chętny będzie mógł zapisać się do bazy dawców szpiku Fundacji DKMS.

Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. W Polsce działa od 2008 r. i w tym czasie zarejestrowała już ponad 1,8 mln potencjalnych dawców, którzy mogą uratować życie tym, którzy nie mają „bliźniaka genetycznego” wśród bliskich. Jak się okazuje jedynie 25 proc. chorych znajduje dawcę w rodzinie. Pozostali, czyli aż 75 proc. osób musi szukać dawcy niespokrewnionego.

Potrzebujących nie brakuje, bo w Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Często jedyną szansą na zdrowie i drugie życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku kostnego od zgodnego dawcy.

Od 2013 r. Fundacja DKMS współpracuje z uczelniami, na których pod hasłem Helpers’ Generation prowadzi akcje rejestracji dawców. Jak co roku "bliźniaków genetycznych" będziemy szukać także na naszej uczelni.

Harmonogram:

• 15-19 kwietnia w godz. 9.00-15.00 – Biblioteka Główna UMW, ul. Marcinkowskiego 2-6
  • 19 kwietnia w godz. 10.00-16.00 – Wydział Farmaceutyczny UMW, ul. Borowska 211

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba między 18 a 55 rokiem życia o wskaźniku masy ciała (BMI) nie wyższym niż 40. Sam proces rejestracji jest krótki i bezbolesny – polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Więcej informacji na stronie Fundacji DKMS >>

Autor: Anna Szejda