Europejska Karta Naukowca i Kodeks Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych

 

Europejska Karta Naukowca i Kodeks postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych to kluczowe dokumenty, opisujące zasady europejskiej polityki kadrowej w odniesieniu do naukowców, instytucji ich zatrudniających oraz organizacji finansujących badania naukowe. Karta i Kodeks zostały wydane przez Komisję Europejską w 2005 r.  i zawierają 40 zasad, podzielonych na 4 główne obszary tematyczne:

 

  • Aspekty etyczne i zawodowe
  • Rekrutacja i selekcja
  • Warunki pracy i zabezpieczenie społeczne
  • Szkolenia i rozwój

 

Europejska Karta Naukowca - opisuje i reguluje prawa oraz obowiązki, jakim podlegają naukowcy, instytucje badawcze oraz organizacje zapewniające finansowanie badań naukowych

Kodeks Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych - obejmuje ogólne zasady i wymagania, do których powinni stosować się pracodawcy przy rekrutacji naukowców

 

W styczniu 2024 r. Karta i Kodeks zostały zastąpione zaktualizowanym dokumentem „Europejska Karta Naukowca”, którego treść została dostosowana do zapisów obecnych wyzwań, zmieniającego się środowiska naukowego i kariery naukowej. Nowa Karta Naukowca zawiera 20 zasad i jest załącznikiem do zaleceń Rady UE z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie europejskich ram mających na celu przyciąganie i zatrzymywanie talentów w obszarze badań naukowych, innowacji i przedsiębiorczości w Europie - Załącznik II, od strony 18.

 

W związku z tym, że Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu rozpoczął starania o wyróżnienie HR Excellence in Research kierując się zapisami  Karty i Kodeksu z 2005 r.  (40 zasad), wszelkie zaplanowane działania będą kontynuowane na dotychczasowych zasadach do momentu zakończenia obecnego etapu oceny.