Aktualności | 06.04.2023

Praca zdalna na UMW

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej. Przygotowaliśmy dla Państwa najważniejsze informacje na temat zmian w obowiązującym prawie.

Pracę zdalną na UMW określają:

1. Porozumienie dot. zasad wykonywania pracy zdalnej, zawarte z organizacjami związkowymi
  2. Regulamin dot. wykonywania pracy zdalnej okazjonalnej

Ponadto w najbliższych dniach zmieni się treść Zarządzenia nr 102/XVI R/2022 Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z dnia 27 maja 2022 r. w sprawie sposobu potwierdzania obecności w pracy pracowników niebędących nauczycielami akademickimi oraz nauczycieli akademickich biorących udział w projektach finansowanych ze źródeł zewnętrznych.

Równocześnie przestaje obowiązywać dotychczasowy "Regulamin wykonywania pracy zdalnej w UMW", tj. Zarządzenie 112/XVI R/2022.

Najważniejsze zmiany:

Praca zdalna definiowana jest jako praca wykonywana całkowicie lub częściowo poza zakładem pracy, w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą (w tym: w miejscu zamieszkania pracownika), w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
W ramach pracy zdalnej ustawodawca wyodrębnił pracę zdalną okazjonalną, która podlega rocznemu limitowi 24 dni – limit ten nie ulega zwiększeniu, nie jest uzależniony od wymiaru etatu, a niewykorzystane w danym roku dni pracy zdalnej okazjonalnej nie przechodzą na kolejny rok. Ponadto pracodawca nie ma obowiązku zwrotu kosztów pracy zdalnej poniesionych przez pracownika.

Na UMW obowiązywać będą dwie formy pracy zdalnej:

1. Praca zdalna (regularna, za którą wypłacany jest ryczałt) określona w Porozumieniu
  2. Praca zdalna okazjonalna określona w Regulaminie

Porównanie pracy zdalnej i pracy zdalnej okazjonalnej - do pobrania >>

Zasady wynoszenia urządzeń (komputerów) służbowych poza siedzibę uczelni zostały szczegółowo opisane tutaj >>

Schemat wnioskowania o pracę zdalną okazjonalną - do pobrania >>
Schemat wnioskowania o pracę zdalną regularną (z ryczałtem) - do pobrania >>

Praca zdalna - pytania i odpowiedzi
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 06.04.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 10.04.2023