Premia na Horyzoncie

flaga i godło Rzeczypospolitej Polskiej

 

Dofinansowano ze środków budżetu państwa

Premia na Horyzoncie
Ocena wpływu mirabegronu (nowego agonisty receptora beta3-adrenergicznego) na masę i funkcje rozkurczową lewej komory u chorych ze strukturalną chorobą serca. (BETA)

Projekt o akronimie BETA3-LVH ma charakter naukowego badania klinicznego (badanie wieloośrodkowe randomizowane z placebo), 
w którym oceniany jest  wpływ farmakoterapii nowym agonistą beta3-adrenergicznym na zahamowanie włóknienia i rozwój objawowej niewydolności serca u chorych z bezobjawowym przerostem mięśnia sercowego w przebiegu nadciśnienia tętniczego.

Dofinansowanie:  548 932,00 zł
Całkowita wartość: 548 932,00 zł

 

Profilaktyka Wtórna Chorób Sercowo-Naczyniowych u osób starszych (SECURE)

Projekt o akronimie SECURE ma na celu zebranie informacji o różnych znanych lekach zapobiegających wtórnym zdarzeniom sercowo-naczyniowym u pacjentów, którzy przeszli ostry zawał mięśnia sercowego. Celem tego badania jest ocena, czy przyjmowanie multipigułki (trzy tabletki w jednej, w której zawarte są trzy lecznicze substancje tj. statyna, kwas acetylosalicylowi i ACE-inhibitor) w stosunku do standardowej terapii zmniejsza ryzyko nawracających epizodów sercowo-naczyniowych.

Dofinansowanie: 328 674,00 zł
Całkowita wartość: 328 674,00 zł
 

 

Zastosowanie autologicznej terapii genowej do korekty ciężkiego wrodzonego defektu odporności związanego z mutacjami RAG1/2 (RECOMB)

Celem projektu o akronimie Recomb jest zaspokojenie niespełnionego zapotrzebowania medycznego na terapię genową rzadkich dziedzicznych zaburzeń immunologicznych kategorię SCID, aktywację rekombinacyjną genu-1 i -2 (RAG-1, -2)
z niedoborem SCID, poprzez przeprowadzenie badań klinicznych I/II etapu z wykorzystaniem terapia genowa oparta na autologicznych hematopoetycznych komórkach macierzystych . W tym celu opracujemy nowe testy bezpieczeństwa, partie lentiwirusów pre-GMP i GMP oraz zaprojektujemy
i przeprowadzimy wieloośrodkowe, międzynarodowe badania kliniczne z wkładem organów regulacyjnych, takich jak EMA i grupy wsparcia pacjentów. Te dwa badania zostaną przeprowadzone
z odczytami fenotypowymi, molekularnymi (miejsca integracji, terapeutyczna ekspresja genów)
i funkcjonalnymi i powinny doprowadzić do skutecznego leczenia > 70% wszystkich pacjentów z SCID w Europie. Projekt RECOMB stanowi logiczne rozszerzenie bardzo udanych poprzednich konsorcjów UE, które uczyniły UE światowym liderem w terapii genowej sierocych chorób immunologicznych.

Dofinansowanie: 50 158,00 zł
Całkowita wartość: 50 158,00 zł
 

 

Ponadregionalna koordynacja dla szybkiego i pełnego wdrażania medycyny spersonalizowanej (R4PM)

Regions4PerMed - Interregional coordination for a fast and deep uptake of personalised health" to projekt wspomagający wdrażanie najlepszych praktyk w ramach personalizowanej opieki zdrowotnej. Projekt obejmuje międzynarodową koordynację regionalnych polityk i programów innowacyjnych w zakresie e-zdrowia i nawiązanie wspomagającego ich wdrażanie stałego dialogu między regionami europejskimi. Zakłada opracowanie bazy dla wspólnych inwestycji na rzecz medycyny personalizowanej, współpracę międzyregionalną w zakresie zarządzania ryzykiem, dostosowanie strategii i instrumentów finansowych, określenie kluczowych obszarów inwestycyjnych oraz opublikowanie europejskiego programu regionalnego dotyczącego wspierania usług opieki (zdrowotnej i społecznej). Ponadto ma na celu zwiększenie zaangażowania władz regionalnych, naukowców i decydentów mających wpływ na wdrażanie medycyny personalizowanej oraz dookreślenie wytycznych co do optymalnych zasad implementacji innowacyjnych interwencji.

Dofinansowanie: 72 519,00 zł
Całkowita wartość: 72 519,00 zł
 

 

Ogólnoeuropejskie kompleksowe szkolenie w zakresie zaburzeń funkcjonalnych (ETUDE)

Celem projektu o akronimie ETUDE jest pozyskanie wiedzy o mechanizmach leżących u podłoża zaburzeń czynnościowych, opracowanie nowych narzędzi diagnostycznych, planów terapeutycznych oraz redukcja stygmatyzacji i obciążenia pacjentów, wynikających z rozpoznania zaburzeń czynnościowych. Ponad to, projekt obejmuje również cele związane ze szkoleniem, w postaci wyposażenia 15 młodych naukowców (Early Stage Researcher, ESR)   w interdyscyplinarne kompetencje, umożliwiające przełożenie wiedzy teoretycznej na zastosowania praktyczne. Dodatkowym celem jest powiązanie nauki ze światem przemysłu poprzez umożliwienie współpracy z jednostkami komercyjnymi i wdrożenie najnowszych wyników badań w praktyczne zastosowania przemysłowe.

Dofinansowanie: 202 519,00 zł
Całkowita wartość: 202 519,00 zł
 

 

HeartBIT_4.0 - zastosowanie innowacyjnych technik analizy danych medycznych w kardiologii (HEARBIT_4.0)

Projekt o akronimie HeartBIT ma na celu podnoszenie kompetencji pracowników Uniwersytetu Medycznego w zakresie współczesnych metod oraz nowoczesnej filozofii prowadzenia eksperymentów i analizy danych medycznych. UMW jako lider projektu pełni rolę ucznia. Partnerzy, czyli Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, Uniwersytet w Lipsku oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze przeprowadzą rozbudowany cykl profesjonalnych szkoleń.
Zadaniem ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pracowników jest wprowadzenie pracowników Uczelni medycznej w zagadnienia z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Zajęcia trwają od 31 stycznia 2020 (od marca w formie zdalnej).
Rola Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie polega na przekazaniu wiedzy nt. interdyscyplinarnych badań z zakresu informatyki i medycyny. Wkład drezdeńskiej uczelni   
w projekt HeartBit_4.0 to transfer know-how w zakresie zastosowania sztucznej inteligencji
i uczenia maszynowego w medycynie.
Zadania Uniwersytet w Lipsku dotyczą zagadnień z zakresu infrastruktury nowoczesnych baz danych i przygotowania danych do analiz.
Zadania Uniwersytetu Ekonomicznego obejmują Medical Data Mining, czyli transfer kompetencji w zakresie pozyskiwania wiedzy z baz danych.

Dofinansowanie: 353 979,00 zł
Całkowita wartość: 353 979,00 zł