Inne
Dofinansowano ze środków budżetu państwa
Wkład krajowy wnoszony na rzecz udziału we wspólnym międzynarodowym przedsięwzięciu pn. „Infrastruktura Badawcza Biobanków i Zasobów Biomolekularnych BBMRI-ERIC”.
Celem konsorcjum BBMRI.pl jest utworzenie Polskiej Sieci Biobanków w oparciu o działania europejskiego partnera BBMRI-ERIC.
Utworzenie Polskiej Sieci Biobanków zostało poprzedzone przystąpieniem Polski do Europejskiego Konsorcjum Badawczego BBMRI-ERIC w charakterze pełnoprawnego członka. Według mapy drogowej ESFRI (European Strategy Forum on Research Infrastructures), organizacja ta została powołana aby zagwarantować rozwój i kontrolowany dostęp do zasobów biobanków jednostkom akademickim i przemysłowym, jest jedną z największych organizacji typu ERIC w całej Europie. Wstąpienie do organizacji nakłada na Polskę szereg przywilejów, ale też i obowiązków. Członkowie BBMRI-ERIC:
a) zapewniają dostęp, w ramach obowiązujących norm prawnych i etycznych, do zasobów biobanków partnerskich BBMRI-ERIC, zasobów próbek biologicznych i/lub danych powiązanych z nimi, jak określono w Karcie Partnerskiej zatwierdzonej przez Zgromadzenie Członków BBMRI-ERIC;
b) ustanawiają Krajowy Ośrodek Wiodący oraz wyznaczają Krajowego Koordynatora do spraw biobankowania;
c) zobowiązani są do koordynacji biobanków partnerskich poprzez Krajowy Ośrodek Wiodący i Krajowego Koordynatora, ułatwiając tym samym dostęp do zasobów biobanków i danych towarzyszących;
d) w stosownych przypadkach, dokonują inwestycji w infrastrukturę w celu wsparcia BBMRI-ERIC;
e) przyczyniają się do rozwoju biobanków;
f) wspierają podstawowy cel BBMRI-ERIC i wdrażają program prac BBMRI-ERIC.
Dofinansowanie: 3 628 928,00 zł
Całkowita wartość: 3 628 928,00 zł