Perła Nauki
Dofinansowano ze środków budżetu państwa
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej metody otrzymywania biokompatybilnych i neutralnych immunologicznie scaffoldów, czyli szkieletów tkankowych, będących odpowiednim środowiskiem dla komórek ww. gruczołów.
Proponowana w projekcie metoda zakłada dwa główne etapy.
Pierwszy z nich to decelularyzacja (pozbycie się elementów komórkowych) z gruczołu tarczowego, polegająca na usunięciu masy komórkowej z materiału tkankowego, czego efektem jest pozostawienie w pełni naturalnego szkieletu zbudowanego z substancji zewnątrzkomórkowej.
Drugi etap projektu zakłada wykorzystanie otrzymanych wcześniej scaffoldów jako rusztowań dla komórek gruczołu tarczowego i przytarczycznego. W założeniach tkanka tworząca scaffold jest porównywalna z gruczołem tarczowym i może odzwierciedlać jego przestrzenną strukturę. Adhezja i proliferacja komórek na powierzchni scaffoldu może prowadzić do ich aktywności hormonalnej, a tym samym stanowić substytut naturalnego gruczołu.
Medycyna regeneracyjna jest aktualnie dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki, charakteryzującą się interdyscyplinarnym podejściem do zagadnień badawczych, co pozwala na holistyczne spojrzenie na stawiane problemy. Interdyscyplinarny charakter projektu zakłada wykorzystanie technik stosowanych w wielu subdyscyplinach naukowych stanowiąc połączenie medycyny, biotechnologii, biologii molekularnej, a także inżynierii tkankowej. Niewydolność gruczołu tarczowego oraz gruczołów przytarczycznych, to powszechny i stale rosnący problem w skali globalnej. Czyni to zasadnym poszukiwanie nowatorskich i skutecznych metod terapii w tym obszarze.
Dofinansowanie: 239 800,00 zł
Całkowita wartość: 239 800,00 zł
Data podpisania umowy: 03.07.2023 r.