Zakład Fizjologii
Zakład Fizjologii
ul. T. Chałubińskiego 10,
50-368 Wrocław
tel.: 71 784 00 91; 71 784 14 22
e-mail: wl-42.1@umw.edu.pl
e-mail: katarzyna.kusiak@umw.edu.pl
Kierownik Zakładu |
Sekretariat inż. Katarzyna Kusiak e-mail: katarzyna.kusiak@umw.edu.pl |
Do początków XIX wieku fizjologia była taktowana jako przedmiot uzupełniający anatomię. Dlatego ustanowienie od samego początku istnienia Wydziału Lekarskiego katedry (instytutu) fizjologii jako samodzielnej jednostki organizacyjnej i naukowej należy tratować jako wyraz nowoczesnego podejścia do medycyny. Z instytutem anatomii istniała jedynie łączność lokalowa – oba zakłady znajdowały się w poklasztornym budynku w pobliżu Placu Dominikańskiego.

Wielkim impulsem do rozwoju wrocławskiej fizjologii było powierzenie kierownictwa instytutu Janowi Ewangeliście Purkiniemu, który stworzył fizjologię opartą na eksperymencie, co w tamtym okresie było bardzo nowatorskim sposobem uprawiania medycyny. W 1839 roku z inicjatywy Purkiniego wybudowano dla potrzeb fizjologii nową siedzibę (również zlokalizowaną w okolicy Placu Dominikańskiego) – powstał w ten sposób pierwszy w świecie w pełni samodzielny instytut fizjologii.

Po kilkuletnich staraniach udało się też Purkiniemu uzyskać fundusze na zakup mikroskopu. Umożliwiło to dokonanie fundamentalnych odkryć w fizjologii i histologii: komórek układu bodźcoprzewodzącego serca, do dziś nazywanych włóknami Purkiniego oraz komórek warstwy zwojowej kory móżdżku (komórki Purkiniego). Purkinie wprowadził też szereg nowych technik histologicznych, m.in. nadal stosowane zatapianie preparatów w balsamie kanadyjskim, ulepszył również mikrotom do cięcia tkanek. W późniejszym okresie, zgodnie z sugestiami Purkiniego, w instytucie wyodrębniono oddziały fizjologii eksperymentalnej, anatomii mikroskopowej oraz chemii fizjologicznej – każdy z oddziałów zatrudniał osobnego asystenta prowadzącego odrębne prace badawcze.

Kolejną wielką osobowością był Rudolf Peter Heinrich Heidenhain, który objął instytut fizjologii w 1859 mając zaledwie 25 lat i kierował nim przez niemal 40 lat. Heidenhain miał bardzo szerokie zainteresowania naukowe, zajmował się fizjologią wysiłku fizycznego i przemianą materii, odkrył wydzielanie gruczołów ślinowych i żołądkowych, opisał pręcikowate mitochondria w kanalikach nerkowych (pręciki Heidenhaina). Wśród jego uczniów i asystentów wymienić należy przede wszystkim Heinricha Wilhelma Waldeyera (1836-1921), późniejszego kierownika katery anatomii w Strasburgu i Berlinie. Waldayer zdefiniował takie pojęcia jak „komórka plazmatyczna”, „chromosom” oraz „neuron”, jego nazwiskiem nadal określany jest pierścień chłonny gardła. Asystentem Heidenhaina, który całe swoje życie zawodowe związał z Wrocławiem, był Leopold Auerbach (1828-1897), odkrywca splotów wegetatywnych regulujących motorykę jelit. Uczniem i długoletnim asystentem Heidenhaina był także Feliks Nawrocki (1838-1902), późniejszy kierownik katedry fizjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Duże zasługi dla rozwoju Instytutu położył uczeń i następca Heidenhaina, Karl Hürthle, który kierował wrocławską fizjologią przez następnych 30 lat. Zajmował się fizjologią mięśni, a przede wszystkim fizjologią układu krążenia. Za jego czasów instytut został przeniesiony do specjalnie w tym celu zaprojektowanego budynku, w którym działa do dziś. W latach 20-tych ub. wieku istniejące oddziały instytutu fizjologii przekształcono w samodzielne jednostki organizacyjne tworząc dodatkowo instytut chemii fizjologicznej (obecnie Katedra i Zakład Biochemii Lekarskiej) oraz instytut anatomii mikroskopowej (obecnie Katedra i Zakład Histologii i Embriologii).
Kolejnym wybitnym naukowcem był Hans Winterstein, który prowadził badania dotyczące procesów fizjologicznych podczas znieczulenia ogólnego i sztucznej wentylacji oraz wpływu dwutlenku węgla na regulację oddychania. Kierował instytutem jednak tylko przez 6 lat, ponieważ w 1933 roku ze względu na swoje żydowskie pochodzenie został zmuszony do rezygnacji zarówno z funkcji kierownika instytutu jak i dziekana Wydziału Lekarskiego. Wyemigrował do Turcji, gdzie stworzył katedrę fizjologii w nowopowstałym uniwersytecie w Stambule, a w latach 50-tych ub. wieku powrócił do Niemiec i do końca życia pracował w Monachium.

Zakład Fizjologii powstał jesienią 1945 roku jako jednostka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu i Politechniki We Wrocławiu. Pierwsze powojenne lata były bardzo pracowite. Zakład Fizjologii w trudnych warunkach (zniszczenia powojenne, brak należytego wyposażenia w aparaturę naukowo – badawczą i dydaktyczną ) prowadził wykłady i ćwiczenia dla studentów Wydziału Lekarskiego, Wydziału Weterynarii Wyższej Szkoły Rolniczej i Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego. Oprócz tego w Zakładzie Fizjologii prowadzono również zajęcia dla słuchaczy Szkoły Felczerskiej i Szkoły Laborantów Medycznych.
Organizatorem i pierwszym kierownikiem Zakładu Fizjologii był prof. dr. hab. Andrzej Klisiecki – fizjolog ze szkoły lwowskiej, uczeń i współpracownik profesora Becka w Katedrze Fizjologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza (1922-1928) a następnie profesor i kierownik Katedry Fizjologii Na Wydziale Weterynarii we Lwowie.

Głównymi kierunkami badawczymi profesora Andrzeja Klisieckiego były fizjologia układu krążenia i fizjologia nerek. Prace badawcze i publikacje realizowane w Zakładzie Fizjologii pod kierownictwem profesora Klisieckiego koncentrowały się głównie na zagadnieniach wpływu warunków klimatycznych na organizm człowieka. Nie można przecenić jego zasług dla kształcenia kadry naukowej, gdyż jego uczniowie i współpracownicy, którzy pracowali w Zakładzie Fizjologii w pierwszych latach po wojnie (Grzegorz Załucki, Tadeusz Garbulinski ,Bolesław Buła Edward Ziobro, Zbigniew Jethon, Marian Pytasz) wkrótce objęli kierownictwo samodzielnych katedr i placówek badawczych we Wrocławiu, Warszawie i w Lublinie. Wymienić tu należy Grzegorza Załuckiego i Bolesława Bułę – wieloletnich kierowników Katedry Fizjologii wrocławskiej Akademii Rolniczej, Zbigniewa Jethona – komendanta Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, a później kierownika Zakładu Higieny Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz Edwarda Ziobro – profesora fizjologii pracy na Politechnice Wrocławskiej. Następcą profesora Andrzeja Klisieckiego został również jego uczeń, Adam Gosk.
Prof. dr. hab. Adam Gosk kierował Zakładem Fizjologii w latach 1967-1997. W tym czasie oprócz kontynuacji tematyki badawczej z zakresu fizjologii układu krążenia krwi, rozwinięto również badania dotyczące fizjologii pracy. Pod kierownictwem profesora Goska uzyskali habilitacje dwaj jego bliscy współpracownicy (Andrzej Paradowski oraz Witold Juzwa), którzy w końcu lat siedemdziesiątych objęli kierownictwo samodzielnych Katedr Fizjologii na Wydziałach Lekarskich A.M. w Szczecinie i w Gdańsku oraz prof. dr hab. Ludmiła Borodulin-Nadzieja, która w latach 1997-2015 była kierownikiem Katedry i Zakładu Fizjologii Akademii Medycznej / Uniwersytetu Medycznego We Wrocławiu.

Prof. dr. hab. Ludmiła Borodulin-Nadzieja pracowała w Katedrze i Zakładzie Fizjologii od 1969 r. Jej doktorat dotyczył wpływu środowiska pracy kopalni „Polkowice” na stan układu nerwowego, oceniany w oparciu o pomiary czasów reakcji, a habilitacja dotyczyła analizy szybkości i dokładności reakcji człowieka w niekorzystnych warunkach środowiska pracy. Profesor Ludmiła Borodulin-Nadzieja jest autorką ponad 100 prac naukowych. Główne kierunki jej badań to fizjologia pracy: wydolność fizyczna i sprawność psychomotoryczna pracowników zatrudnionych w niekorzystnych warunkach pracy. W latach 1993-1999 pełniła funkcje prezesa Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego.
W latach 1993-1996 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Lekarskiego ds. dydaktyki, a w latach 1996-2001 – dziekana tego Wydziału.
Do ważnych osiągnięć naukowych Katedry i Zakładu Fizjologii w badaniach układu krążenia należą:
- określenie zakresu zmian przepływu krwi w naczyniach wieńcowych pod wpływem egzogennych i endogennych amin katecholowych;
- opracowanie koncepcji działania azotanów i azotynów na układ krążenia;
- ocena kontroli nerwowej i humoralnej przepływu krwi przez mózg;
- ocena udziału serca i naczyń krwionośnych w odruchach Cyona-Ludwiga i Aschnera;
- określenie roli serca i naczyń we wstrząsie chemicznym;
- określenie roli nerwów trzewnych w regulacji układu krążenia oraz ich roli w dynamicznym rozdziale krwi krążącej;
- w zakresie fizjologii nerki: badania nad istotą progu nerkowego, wydalaniem ciał azotowych oraz fosforu, wpływem układu wegetatywnego oraz neurohormonów na przepływ krwi i wydalanie elektrolitów oraz badania nad działaniem mocznika na przepuszczalność błon komórkowych i aktywność enzymów
Badania z zakresu fizjologii pracy prowadzone były bezpośrednio na stanowiskach roboczych w kopalniach miedzi i dotyczyły oceny sprawności psychomotorycznej i wydolności fizycznej oraz oceny układu krążenia krwi u górników. Badania te posłużyły do pracowania programu doboru kwalifikacyjnego pracowników na stanowiska pracy w aspekcie wymogów fizjologicznych.
Przedstawione powyżej informacje wskazują na ponadregionalne znaczenie wrocławskiej szkoły fizjologicznej wywodzącej się z Zakładu Fizjologii, który w roku 1945 zorganizował profesor Klisiecki. Wyrazem uznania rangi tej placówki było powierzenie jej zorganizowania XX Jubileuszowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, który odbył się w 1996 r. pod przewodnictwem profesor Ludmiły Borodulin-Nadziei, następczyni profesora Adama Goska na stanowisku kierownika Zakładu.
Kierownicy Instytutu/Katedry Fizjologii
- 1811 – 1821 August Bartels
- 1822 – 1850 Jan Ewangelista Purkinje
- 1850 – 1853 Carl Theodor Ernst von Siebold
- 1853 – 1858 Karl Boguslav Reichert
- 1859 – 1897 Rudolf Peter Heinrich Heidenhain
- 1897 – 1927 Karl Hürthle
- 1927 – 1933 Hans Winterstein
- 1934 – 1939 Richard Wagner
- 1939 – 1945 Hans Schriever
- 1945 – 1967 Andrzej Klisiecki
- 1967 – 1997 Adam Gosk
- 1997 – 2015 Ludmiła Borodulin-Nadzieja
- 2015 - nadal Beata Ponikowska

Adiunkci (grupa naukowo - dydaktyczna) |
dr Wojciech Woźniak (adiunkt dydaktyczny) (grupa dydaktyczna) |
(grupa dydaktyczna) |
|
Asystenci (Koordynator przedmiotu Fizjologia na WPiP- Ratownictwo medyczne) (grupa dydaktyczna) |
dr Agnieszka Witek (adiunkt dydaktyczny English Division) (grupa dydaktyczna) tel.: 71 784 14 26 e-mail: a.witek@umw.edu.pl |
mgr Ewa Witkowska – Okupnik (Koordynator przedmiotu Fizjologia na WPiP Pielęgniarstwo) (grupa dydaktyczna) |
mgr inż. Wojciech Łopusiewicz (Koordynator przedmiotu Fizjologia na Wydziale Fizjoterapii) (grupa dydaktyczna) |
dr inż. Małgorzata Wyciszkiewicz (grupa dydaktyczna) |
mgr inż. Tymoteusz Okupnik (Koordynator przedmiotu Fizjologia na WPiP Położnictwo) (grupa dydaktyczna) |
mgr Anna Podsiadły (grupa dydaktyczna) |
dr Rafał Seredyński (grupa naukowo - dydaktyczna) |
mgr Aleksandra Partyńska (grupa dydaktyczna) tel.: 71 784 14 28 e-mail: a.partynska@umw.edu.pl |
mgr Kamila Kuraszewicz (grupa dydaktyczna) tel.: 71 784 14 26 e-mail: kamila.kuraszewicz@umw.edu.pl |
lek. Kinga Brawańska - Maśluch (grupa dydaktyczna) |
lek. Michał Bator (grupa dydaktyczna) e-mail: michal.bator@umw.edu.pl |
Doktoranci lek. Maksym Jura e-mail: maksym.jura@student.umw.edu.pl |
lek. Aleksandra Mikołajczak e-mail: a.mikolajczak@umw.edu.pl |
mgr Joanna Kopcińska |
Beata Godzina tel.: 71 784 14 33 e-mail: beata.godzina@umw.edu.pl |
Bożena Zawadzka tel.: 71 784 14 33 e-mail: bozena.zawadzka@umw.edu.pl |
mgr Aneta Jajko tel.: 71 784 14 33 e-mail: aneta.jajko@umw.edu.pl |
- prof. dr hab. Beata Ponikowska- pon: 10.00-11.00, śr: 10.00-11.00;
- dr Agnieszka Buldańczyk - śr: 14.15-15.15, czw: 14.15-.15.15;
- dr hab. Bartłomiej Paleczny - śr: 11.00-12.00, czw:14.15-15.15,
- dr Wojciech Woźniak - pn: 8.00-12.00, wt: 10.00-11.00;
- dr Rafał Seredyński- śr: 10.00-11.00, czw: 10.00-11.00;
- dr inż. Małgorzata Wyciszkiewicz- wt: 10.15-11.15,pt:14.00-15.00;
- dr Dorota Adamiec - pon. 14:00-15:00, piątek 11.00-12.00;
- mgr inż. Wojciech Łopusiewicz - wt:10.00-11.00, pt: 10.00-11.00;
- mgr Kamila Kuraszewicz- pt. 12.00-14.00;
- mgr Anna Podsiadły: ---------------
- mgr inż. Tymoteusz Okupnik- pon.: 11.00 - 13.00;
- mgr Ewa Witkowska-Okupnik - pon.: 11.00-12.00, śr. 13.00-14.00;
- dr Agnieszka Witek - czw. 13.00-14.00, czw: 14.15-15.15;
- mgr Aleksandra Partyńska - pt. 10.00-11.00.
Pracownie w Zakładzie Fizjologii
Pracownia Badań Odruchów Krążeniowo – Oddechowych
Kierownik dr hab. Bartłomiej Paleczny
W Pracowni wykonywane są badania w zakresie fizjologii układu krążenia i oddychania,
w szczególności autonomicznych regulacji odruchowych. Aparatura, którą dysponujemy pozwala na: nieinwazyjną analizę zmienności rytmu serca i ciśnienia tętniczego, ocenę wrażliwości baroreceptorów tętniczych, ocenę wrażliwości chemoreceptorów ośrodkowych
i obwodowych oraz bezpośrednią ocenę aktywności adrenergicznej (techniką mikroneurografii).
Pracownia jest wykorzystywana w projektach naukowych prowadzonych przez pracowników naukowo-dydaktycznych oraz studentów będących członkami koła naukowego funkcjonującego przy Katedrze Fizjologii, jak również w celach dydaktycznych.
Pracownia Badań Wysiłkowych
Kierownik mgr inż. Wojciech Łopusiewicz
W Pracowni wykonywane są badania w zakresie fizjologii wysiłku fizycznego. Są to wysiłkowe testy spiroergometryczne z użyciem bieżni ruchomej lub ergometru rowerowego, które rejestrują odpowiedź układu oddechowego i krążenia na wysiłek fizyczny, a tym samym umożliwiają obiektywną ocenę wydolności fizycznej organizmu.
Pracownia wykorzystywana jest zarówno w celach dydaktycznych jak i w projektach naukowych realizowanych przez pracowników naukowo – dydaktycznych Katedry i Zakładu Fizjologii.
Publikacje pracowników Zakładu Fizjologii od roku 2020, z uwzględnieniem współczynnika wpływu (Impact Factor, IF) czasopisma
-
Bronowicka-Szydełko Agnieszka, Rabczyński Maciej, Dumas Ilias, Fiodorenko-Dumas Żanna, Wojtczak Beata, Kotyra Łukasz, Kustrzeba-Wójcicka Irena, Lewandowski Łukasz , Ponikowska Beata, Kuzan Aleksandra, Kluz Joanna, Gamian Andrzej, Madziarska Katarzyna: State of knowledge about thyroid cancers in the era of COVID-19 - a narrative review, Biomedicines, 2024, vol. 12, nr 12, art.2829 [26 s.], DOI:10.3390/biomedicines12122829, 100 punktów, IF(3,9)
-
Iwanek Gracjan, Ponikowska Barbara, Salah Husam, Fudim Marat, Guzik Mateusz, Zymliński Robert, Aleksandrowicz Krzysztof, Ponikowska Beata, Biegus Jan: A tri-component (glomerular, tubular, and metabolic) assessment of renal function in acute heart failure, Journal of Clinical Medicine, 2024, vol. 13, nr 24, art.7796 [13 s.], DOI:10.3390/jcm13247796, 140 punktów, IF(3)
-
Kisiel-Sekura Olga, Wójciak Magdalena, Siennicka Agnieszka, Tkaczyszyn Michał, Drozd Marcin, Jankowska Ewa A., Doroszko Adrian, Banasiak Waldemar, Węgrzynowska-Teodorczyk Kinga: Physical fitness is directly related to exercise capacity and ventilatory response to exercise in men with HFrEF, Journal of Clinical Medicine, 2024, vol. 13, nr 12, art.3465 [12 s.], DOI:10.3390/jcm13123465, 140 punktów, IF(3)
-
Kowalski Tomasz, Rebis Kinga, Wilk Adrian, Klusiewicz Andrzej, Wiecha Szczepan, Paleczny Bartłomiej: Body Oxygen Level Test (BOLT) is not associated with exercise performance in highly-trained individuals, Frontiers in Physiology, 2024, vol. 15, art.1430837 [8 s.], DOI:10.3389/fphys.2024.1430837, 100 punktów, IF(3,2)
-
Ludwikowska Kamila Maria, Tokarczyk Monika, Paleczny Bartłomiej, Tracewski Paweł, Szenborn Leszek, Kusa Jacek: Clinical significance of B-type natriuretic peptide and N-terminal pro-B-type natriuretic peptide in pediatric patients: insights into their utility in the presence or absence of pre-existing heart conditions, International Journal of Molecular Sciences, 2024, vol. 25, nr 16, art.8781 [17 s.], DOI:10.3390/ijms25168781, 140 punktów, IF(4,9)
-
Skrzypiec-Spring Monika, Rozmus Julia, Abu Faraj Gina, Brawańska-Maśluch Kinga, Kujawa Krzysztof, Szeląg Adam: Charakterystyka stosowania sterydów anaboliczno-androgennych na podstawie analizy przypadku z okresu 50 lat = Characteristics of anabolic-androgenic steroid abuse based on case analysis from a 50-year period, Postępy Andrologii Onlline, 2024, vol. 11, nr supl.1, 23-24, 43-44, [25. Dzień Andrologiczny - Konferencja Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Szczecin, 25-26.10.2024]
-
Froń Anita, Semianiuk Alina, Lazuk Uladzimir, Ptaszkowski Kuba, Siennicka Agnieszka, Lemiński Artur, Krajewski Wojciech, Szydełko Tomasz, Małkiewicz Bartosz: Artificial intelligence in urooncology: what we have and what we expect, Cancers, 2023, vol. 15, nr 17, art.4282 [23 s.], DOI:10.3390/cancers15174282, 200 punktów, IF(4,5)
-
Kisiel Olga, Siennicka Agnieszka, Josiak Krystian, Zymliński Robert, Banasiak Waldemar, Węgrzynowska-Teodorczyk Kinga: Impact of assisted exercises on skeletal muscle oxygenation levels in men with acutely decompensated heart failure, Advances in Clinical and Experimental Medicine, 2023, vol. 32, nr 2, s. 211-218, DOI:10.17219/acem/152930, 140 punktów, IF(2,1)
-
Mackala Krzysztof, Mroczek Dariusz, Chmura Paweł, Konefał Marek, Pawlik Damian, Ochman Bartosz, Chmura Jan, Paleczny Bartłomiej, Seredyński Rafał, Wyciszkiewicz Małgorzata, Nowicka-Czudak Adrianna, Łopusiewicz Wojciech, Adamiec Dorota, Wiecha Szczepan, Ponikowski Piotr: Impact of marathon performance on muscles stiffness in runners over 50 years old, Frontiers in Psychology, 2023, vol. 14, art.1069774 [8 s.], DOI:10.3389/fpsyg.2023.1069774, łączna liczba autorów:16, 70 punktów, IF(2,6)
-
Pawłowska-Seredyńska Katarzyna, Akutko Katarzyna, Umławska Wioleta, Śmieszniak Bartłomiej, Seredyński Rafał, Stawarski Andrzej, Pytrus Tomasz, Iwańczak Barbara: Nutritional status of pediatric patients with inflammatory bowel diseases is related to disease duration and clinical picture at diagnosis, Scientific Reports, 2023, vol. 13, art.21300 [10 s.], DOI:10.1038/s41598-023-48504-8, 140 punktów, IF(3,8)
-
Siennicka Agnieszka, Biegus Jan, Gajewski Piotr, Młynarska Katarzyna, Sokolski Mateusz, Siwołowski Paweł, Zymliński Robert, Jedynak Kamila, Ponikowska Beata, Urban Szymon: A pilot study on standardized in-hospital education about heart failure conducted during the first days after decompensation, Critical Pathways in Cardiology, 2023, vol. 22, nr 1, s. 13-18, DOI:10.1097/hpc.0000000000000313, 40 punktów
-
Błaziak Mikołaj, Urban Szymon, Wietrzyk Weronika, Jura Maksym, Iwanek Gracjan, Stańczykiewicz Bartłomiej, Kuliczkowski Wiktor, Zymliński Robert, Pondel Maciej, Berka Petr, Danel Dariusz, Biegus Jan, Siennicka Agnieszka: An artificial intelligence approach to guiding the management of heart failure patients using predictive models: a systematic review, Biomedicines, 2022, vol. 10, nr 9, art.2188 [16 s.], DOI:10.3390/biomedicines10092188, 100 punktów, IF(4,7)
-
Garus Mateusz, Zdanowicz Agata, Fudim Marat, Zymliński Robert, Niewiński Piotr, Paleczny Bartłomiej, Rosiek-Biegus Marta, Iwanek Gracjan, Ponikowski Piotr, Biegus Jan: Clinical determinants and prognostic significance of hypocapnia in acute heart failure, Scientific Reports, 2022, vol. 12, art.16889 [10 s.], DOI:10.1038/s41598-022-20525-9, 140 punktów, IF(4,6)
-
Jastrzębska Aleksandra, Saden Gabrielle, Knysz Brygida, Pondel Maciej, Siennicka Agnieszka: The relationship between knowledge about the pandemic and willingness to get vaccinated against SARS-CoV-2 in medical students in Poland: a cross-sectional survey, Frontiers in Public Health, 2022, vol. 10, art.914462 [12 s.], DOI:10.3389/fpubh.2022.914462, 100 punktów, IF(5,2)
-
Jura Maksym, Garus Mateusz, Krakowska Kornelia, Urban Szymon, Błaziak Mikołaj, Iwanek Gracjan, Zymliński Robert, Biegus Jan, Paleczny Bartłomiej: A methodological perspective on the function and assessment of peripheral chemoreceptors in heart failure: a review of data from clinical trials, Biomolecules, 2022, vol. 12, nr 12, art.1758 [19 s.], DOI:10.3390/biom12121758, 100 punktów, IF(5,5)
-
Niewiński Piotr, Tubek Stanisław, Paleczny Bartłomiej, Banasiak Waldemar, Ponikowski Piotr: Inducible day-time periodic breathing: A novel phenotype of breathing abnormality in heart failure with reduced ejection fraction, Kardiologia Polska, 2022, vol. 80, nr suppl.1, s. 204-205, [XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Katowice, 22-24 września 2022 r. Księga abstraktów]
-
Niewiński Piotr, Tubek Stanisław, Paleczny Bartłomiej, Banasiak Waldemar, Ponikowski Piotr: Induction of day-time periodic breathing is associated with augmented reflex response from peripheral chemoreceptors in male patients with systolic heart failure, Frontiers in Physiology, 2022, vol. 13, art.912056 [11 s.], DOI:10.3389/fphys.2022.912056, 100 punktów, IF(4)
-
Podsiadły Anna, Paleczny Bartłomiej, Olesińska-Mader Martyna, Nowak Krzysztof, Okupnik Tymoteusz, Wyciszkiewicz Małgorzata, Łopusiewicz Wojciech, Ponikowski Piotr, Ponikowska Beata: Valsalva-derived measures and phenylephrine test in patients with heart failure with reduced ejection fraction receiving comprehensive neurohormonal blockade drug therapy: a 5-year event-free survival analysis, Journal of Cardiac Failure, 2022, vol. 28, nr 5, s. 744-755, DOI:10.1016/j.cardfail.2021.10.012, 100 punktów, IF(6,7)
-
Siennicka Agnieszka, Pondel Maciej, Urban Szymon, Jankowska Ewa Anita, Ponikowska Beata, Uchmanowicz Izabella: Patterns of locus of control in people suffering from heart failure: an approach by clustering method, Medicina, 2022, vol. 58, nr 11, art.1542 [16 s.], DOI:10.3390/medicina58111542, 40 punktów, IF(2,6)
-
Siński Maciej, Berka Petr, Lewandowski Jacek, Sobieraj Piotr, Piechocki Kacper, Paleczny Bartłomiej, Siennicka Agnieszka: Answering clinical questions using machine learning: should we look at diastolic blood pressure when tailoring blood pressure control?, Journal of Clinical Medicine, 2022, vol. 11, nr 24, art.7454 [14 s.], DOI:10.3390/jcm11247454, 140 punktów, IF(3,9)
-
Uchmanowicz Izabella, Faulkner Kenneth M., Vellone Ercole, Siennicka Agnieszka, Szczepanowski Remigiusz, Olchowska-Kotala Agnieszka: Heart failure care: testing dyadic dynamics using the Actor-Partner Interdependence Model (APIM) - a scoping review, International Journal of Environmental Research and Public Health, 2022, vol. 19, nr 4, art.1919 [18 s.], DOI:10.3390/ijerph19041919, 140 punktów
-
Urban Szymon, Błaziak Mikołaj, Jura Maksym, Iwanek Gracjan, Ponikowska Barbara, Horudko Jolanta, Siennicka Agnieszka, Berka Petr, Biegus Jan, Ponikowski Piotr, Zymliński Robert: Machine learning approach to understand worsening renal function in acute heart failure, Biomolecules, 2022, vol. 12, nr 11, art.1616 [14 s.], DOI:10.3390/biom12111616, 100 punktów, IF(5,5)
-
Urban Szymon, Błaziak Mikołaj, Jura Maksym, Iwanek Gracjan, Zdanowicz Agata, Guzik Mateusz, Borkowski Artur, Gajewski Piotr, Biegus Jan, Siennicka Agnieszka, Pondel Maciej, Berka Petr, Ponikowski Piotr, Zymliński Robert: Novel phenotyping for acute heart failure - unsupervised machine learning-based approach, Biomedicines, 2022, vol. 10, nr 7, art.1514 [20 s.], DOI:10.3390/biomedicines10071514, 100 punktów, IF(4,7)
-
Urban Szymon, Horożaniecka Paulina, Włodarczak Szymon, Błaziak Mikołaj, Jura Maksym, Zymliński Robert, Biegus Jan, Siennicka Agnieszka: Tablet-based assessment of cognitive function among heart failure patients, Critical Pathways in Cardiology, 2022, vol. 21, nr 3, s. 147-152, DOI:10.1097/HPC.0000000000000291, 40 punktów
-
Seredyński Rafał, Okupnik Tymoteusz, Musz Przemysław, Tubek Stanisław, Ponikowska Beata, Paleczny Bartłomiej: Neck chamber technique revisited: low-noise device delivering negative and positive pressure and enabling concomitant carotid artery imaging with ultrasonography, Frontiers in Physiology, 2021, vol. 12, art.703692 [13 s.], DOI:10.3389/fphys.2021.703692, 100 punktów, IF(4,755)
1. Fizjologia (Physiology) - Wydział Lekarski
2. Fizjologia (Physiology) - Wydział Lekarsko - Stomatologiczny
3. Physiology (Fizjologia) - Faculty of Medicine
4. Human Physiology (Fizjologia człowieka) - Faculty of Dentistry
5. Fizjologia (Physiology): Położnictwo - Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa
6. Fizjologia (Physiology): Pielęgniarstwo - Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa
7. Fizjologia z elementami fizjologii klinicznej (Physiology and elements of clinicalphysiology): Ratownictwo Medyczne - Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa
8. Fizjologia 1 - fizjologia ogólna, fizjologia bólu i diagnostyka fizjologiczna (Physiology 1 – general physiology, physiology of painand physiological diagnosis): Fizjoterapia - Wydział Fizjoterapii
9. Fizjologia 2 - fizjologia wysiłku fizycznego (Physiology 2 – exercise physiology): Fizjoterapia - Wydział Fizjoterapii
Drodzy Studenci,
Zachęcamy wszystkich pasjonatów Fizjologii do wstąpienia w szeregi Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Fizjologii. Jeśli odnajdujesz w sobie „żyłkę" badacza lub konstruktora i chciałbyś / chciałabyś uczestniczyć w realizacji projektów naukowych, bądź też nie satysfakcjonuje Cię okrojony i uproszczony obraz „działania" ludzkiego organizmu, jaki znajdujemy w podręcznikach akademickich i chcesz zrozumieć Fizjologię lepiej – dołącz do naszego SKN.
Chętnych proszę o kontakt z Przewodniczącą SKN – p. Katarzyna Zoła (katarzyna.zola@student.umw.edu.pl).
Informacja o terminie spotkania inauguracyjnego naszego koła pojawi się wkrótce w zakładce „Aktualności" strony Zakładu Fizjologii oraz na facebooku (SKN Fizjologii Człowieka UMW).
Serdecznie zapraszam,
Dr hab. Bartłomiej Paleczny
Adiunkt dydaktyczny
dr Wojciech Woźniak
pokój numer 6
tel.: 71 784 14 27
e-mail: wojciech.wozniak@umw.edu.pl
Sylabusy: https://sylabusy.umw.edu.pl/pl
Plan zajęć: https://wu.umw.edu.pl/wu/extPages/prezentacja_harmonogramu_zajec/index.html
Kalendarz egzaminów: https://www.umw.edu.pl/pl/zarzadzanie-jakoscia-w-obszarze-ksztalcenia/kalendarz-egzaminow
- kierunek: Ratownictwo medyczne (semestr letni) - Koordynator przedmiotu dr Dorota Adamiec - dorota.adamiec@umw.edu.pl
- kierunek: Położnictwo (semestr z letni) - Koordynator przedmiotu- mgr inż.Tymoteusz Okupnik - tymoteusz.okupnik@umw.edu.pl
- sylabus: https://sylabusy.umw.edu.pl/pl
- plan zajęć: https://wu.umw.edu.pl/wu/extPages/prezentacja_harmonogramu_zajec/index.html
- kierunek: Pielęgniarstwo - studia stacjonarne (semestr letni) - Koordynator przedmiotu - mgr Ewa Witkowska-Okupnik - ewa.witkowska-okupnik@umw.edu.pl
- sylabus https://sylabusy.umw.edu.pl/pl
- plan zajęć: https://wu.umw.edu.pl/wu/extPages/prezentacja_harmonogramu_zajec/index.html
- kalendarz egzaminów: https://www.umw.edu.pl/pl/zarzadzanie-jakoscia-w-obszarze-ksztalcenia/kalendarz-egzaminow
Fizjoterapia
- kierunek: Fizjoterapia I rok (semestr letni) - Koordynator przedmiotu - mgr inż. Wojciech Łopusiewicz
- sylabus https://sylabusy.umw.edu.pl/pl
- plan zajęć: https://wu.umw.edu.pl/wu/extPages/prezentacja_harmonogramu_zajec/index.html
- kalendarz egzaminów: https://www.umw.edu.pl/pl/zarzadzanie-jakoscia-w-obszarze-ksztalcenia/kalendarz-egzaminow
Subject 2024/2025: Physiology/Fizjologia
Syllabus/ Sylabus 2023/2024: https://sylabusy.umw.edu.pl/en/faculty-of-medicine/english-division---faculty-of-medicine/uniform-ma-studies/full-time/2
Exam timetable/Kalendarz egzaminów:
CONSULTATION HOURS for ALL ED STUDENTS – summer semester 2024-2025
- dr Agnieszka Buldańczyk (agnieszka.buldanczyk@umw.edu.pl) - Wed:14.15-.15.15; Thu: 14.15-.15.15;
- dr Agnieszka Witek (a.witek@umw.edu.pl) - Wed: 13.00-14.00;Thu: 14.15-15.15
- dr hab. Bartłomiej Paleczny (bartlomiej.paleczny@umw.edu.pl) - Wed:11.00-12.00; Thu:14.15-15.15; REMOTELY
- dr Rafał Seredyński (rafal.seredynski@umw.edu.pl)- Tue:12.00-13.00; Thu: 14.15-15.15; REMOTELY
Didactic Supervisor of ED
dr Agnieszka Witek
a.witek@umw.edu.pl
Head of the Division of Physiology
prof. dr hab. Beata Ponikowska
Subject 2024/2025: Human Physiology/Fizjologia człowieka
Syllabus/Sylabus 2023/2024: https://sylabusy.umw.edu.pl/en/faculty-of-dentistry/english-division---faculty-of-dentistry/uniform-ma-studies/full-time/2
Exam timetables/Kalendarz egzaminów:
Timetable/Plan zajęć:
CONSULTATION HOURS for ALL ED STUDENTS – summer semester 2024-2025
- mgr inż. Tymoteusz Okupnik (tymoteusz.okupnik@umw.edu.pl): Mon: 11.00 - 13.00;
- mgr Aleksandra Partyńska (a.partynska@umw.edu.pl)
Didactic Supervisor of ED
dr Agnieszka Witek
a.witek@umw.edu.pl
Head of the Division of Physiology
prof. dr hab. Beata Ponikowska
-------------------
-------------------