Zakład Fizjologii

Zakład Fizjologii

ul. T. Chałubińskiego 10,
50-368 Wrocław
tel.: 71 784 00 91; 71 784 14 22
e-mail: wl-42.1@umw.edu.pl
e-mail: katarzyna.kusiak@umw.edu.pl

Kierownik Zakładu
prof. dr hab. Beata Ponikowska
tel.: 71 784 14 22
e-mail: beata.ponikowska@umw.edu.pl

Polska Platforma Medyczna 

Sekretariat

inż. Katarzyna Kusiak
tel.: 71 784 00 91, 71 784 14 22, fax: 71 784 00 92

e-mail: katarzyna.kusiak@umw.edu.pl

 

Do początków XIX wieku fizjologia była taktowana jako przedmiot uzupełniający anatomię. Dlatego ustanowienie od samego początku istnienia Wydziału Lekarskiego katedry (instytutu) fizjologii jako samodzielnej jednostki organizacyjnej i naukowej należy tratować jako wyraz nowoczesnego podejścia do medycyny. Z instytutem anatomii istniała jedynie łączność lokalowa – oba zakłady znajdowały się w poklasztornym budynku w pobliżu Placu Dominikańskiego.

 

Wielkim impulsem do rozwoju wrocławskiej fizjologii było powierzenie kierownictwa instytutu Janowi Ewangeliście Purkiniemu, który stworzył fizjologię opartą na eksperymencie, co w tamtym okresie było bardzo nowatorskim sposobem uprawiania medycyny. W 1839 roku z inicjatywy Purkiniego wybudowano dla potrzeb fizjologii nową siedzibę (również zlokalizowaną w okolicy Placu Dominikańskiego) – powstał w ten sposób pierwszy w świecie w pełni samodzielny instytut fizjologii.

 

 

Jan Ewangelista Purkinje
          Jan Ewangelista Purkinje

Po kilkuletnich staraniach udało się też Purkiniemu uzyskać fundusze na zakup mikroskopu. Umożliwiło to dokonanie fundamentalnych odkryć w fizjologii i histologii: komórek układu bodźcoprzewodzącego serca, do dziś nazywanych włóknami Purkiniego oraz komórek warstwy zwojowej kory móżdżku (komórki Purkiniego). Purkinie wprowadził też szereg nowych technik histologicznych, m.in. nadal stosowane zatapianie preparatów w balsamie kanadyjskim, ulepszył również mikrotom do cięcia tkanek. W późniejszym okresie, zgodnie z sugestiami Purkiniego, w instytucie wyodrębniono oddziały fizjologii eksperymentalnej, anatomii mikroskopowej oraz chemii fizjologicznej – każdy z oddziałów zatrudniał osobnego asystenta prowadzącego odrębne prace badawcze.

Rudolf Peter Heinrich Heidenhain
     Rudolf Peter Heinrich Heidenhain

Kolejną wielką osobowością był Rudolf Peter Heinrich Heidenhain, który objął instytut fizjologii w 1859 mając zaledwie 25 lat i kierował nim przez niemal 40 lat. Heidenhain miał bardzo szerokie zainteresowania naukowe, zajmował się fizjologią wysiłku fizycznego i przemianą materii, odkrył wydzielanie gruczołów ślinowych i żołądkowych, opisał pręcikowate mitochondria w kanalikach nerkowych (pręciki Heidenhaina). Wśród jego uczniów i asystentów wymienić należy przede wszystkim Heinricha Wilhelma Waldeyera (1836-1921), późniejszego kierownika katery anatomii w Strasburgu i Berlinie. Waldayer zdefiniował takie pojęcia jak „komórka plazmatyczna”, „chromosom” oraz „neuron”, jego nazwiskiem nadal określany jest pierścień chłonny gardła. Asystentem Heidenhaina, który całe swoje życie zawodowe związał z Wrocławiem, był Leopold Auerbach (1828-1897), odkrywca splotów wegetatywnych regulujących motorykę jelit. Uczniem i długoletnim asystentem Heidenhaina był także Feliks Nawrocki (1838-1902), późniejszy kierownik katedry fizjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Duże zasługi dla rozwoju Instytutu położył uczeń i następca Heidenhaina, Karl Hürthle, który kierował wrocławską fizjologią przez następnych 30 lat. Zajmował się fizjologią mięśni, a przede wszystkim fizjologią układu krążenia. Za jego czasów instytut został przeniesiony do specjalnie w tym celu zaprojektowanego budynku, w którym działa do dziś. W latach 20-tych ub. wieku istniejące oddziały instytutu fizjologii przekształcono w samodzielne jednostki organizacyjne tworząc dodatkowo instytut chemii fizjologicznej (obecnie Katedra i Zakład Biochemii Lekarskiej) oraz instytut anatomii mikroskopowej (obecnie Katedra i Zakład Histologii i Embriologii).

Kolejnym wybitnym naukowcem był Hans Winterstein, który prowadził badania dotyczące procesów fizjologicznych podczas znieczulenia ogólnego i sztucznej wentylacji oraz wpływu dwutlenku węgla na regulację oddychania. Kierował instytutem jednak tylko przez 6 lat, ponieważ w 1933 roku ze względu na swoje żydowskie pochodzenie został zmuszony do rezygnacji zarówno z funkcji kierownika instytutu jak i dziekana Wydziału Lekarskiego. Wyemigrował do Turcji, gdzie stworzył katedrę fizjologii w nowopowstałym uniwersytecie w Stambule, a w latach 50-tych ub. wieku powrócił do Niemiec i do końca życia pracował w Monachium.

Zakład Fizjologii powstał jesienią 1945 roku jako jednostka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu i Politechniki We Wrocławiu. Pierwsze powojenne lata były bardzo pracowite. Zakład Fizjologii w trudnych warunkach (zniszczenia powojenne, brak należytego wyposażenia w aparaturę naukowo – badawczą i dydaktyczną ) prowadził wykłady i ćwiczenia dla studentów Wydziału Lekarskiego, Wydziału Weterynarii Wyższej Szkoły Rolniczej i Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego. Oprócz tego w Zakładzie Fizjologii prowadzono również zajęcia dla słuchaczy Szkoły Felczerskiej i Szkoły Laborantów Medycznych.

Organizatorem i pierwszym kierownikiem Zakładu Fizjologii był prof. dr. hab. Andrzej Klisiecki – fizjolog ze szkoły lwowskiej, uczeń i współpracownik profesora Becka w Katedrze Fizjologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza (1922-1928) a następnie profesor i kierownik Katedry Fizjologii Na Wydziale Weterynarii we Lwowie.

                       Andrzej Klisiecki

Głównymi kierunkami badawczymi profesora Andrzeja Klisieckiego były fizjologia układu krążenia i fizjologia nerek. Prace badawcze i publikacje realizowane w Zakładzie Fizjologii pod kierownictwem profesora Klisieckiego koncentrowały się głównie na zagadnieniach wpływu warunków klimatycznych na organizm człowieka. Nie można przecenić jego zasług dla kształcenia kadry naukowej, gdyż jego uczniowie i współpracownicy, którzy pracowali w Zakładzie Fizjologii w pierwszych latach po wojnie (Grzegorz Załucki, Tadeusz Garbulinski ,Bolesław Buła Edward Ziobro, Zbigniew Jethon, Marian Pytasz) wkrótce objęli kierownictwo samodzielnych katedr i placówek badawczych we Wrocławiu, Warszawie i w Lublinie. Wymienić tu należy Grzegorza Załuckiego i Bolesława Bułę – wieloletnich kierowników Katedry Fizjologii wrocławskiej Akademii Rolniczej, Zbigniewa Jethona – komendanta Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, a później kierownika Zakładu Higieny Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz Edwarda Ziobro – profesora fizjologii pracy na Politechnice Wrocławskiej. Następcą profesora Andrzeja Klisieckiego został również jego uczeń, Adam Gosk.

Prof. dr. hab. Adam Gosk kierował Zakładem Fizjologii w latach 1967-1997. W tym czasie oprócz kontynuacji tematyki badawczej z zakresu fizjologii układu krążenia krwi, rozwinięto również badania dotyczące fizjologii pracy. Pod kierownictwem profesora Goska uzyskali habilitacje dwaj jego bliscy współpracownicy (Andrzej Paradowski oraz Witold Juzwa), którzy w końcu lat siedemdziesiątych objęli kierownictwo samodzielnych Katedr Fizjologii na Wydziałach Lekarskich A.M. w Szczecinie i w Gdańsku oraz prof. dr hab. Ludmiła Borodulin-Nadzieja, która w latach 1997-2015 była kierownikiem Katedry i Zakładu Fizjologii Akademii Medycznej / Uniwersytetu Medycznego We Wrocławiu.

Ludmiła Borodulin-Nadzieja

Prof. dr. hab. Ludmiła Borodulin-Nadzieja pracowała w Katedrze i Zakładzie Fizjologii od 1969 r. Jej doktorat dotyczył wpływu środowiska pracy kopalni „Polkowice” na stan układu nerwowego, oceniany w oparciu o pomiary czasów reakcji, a habilitacja dotyczyła analizy szybkości i dokładności reakcji człowieka w niekorzystnych warunkach środowiska pracy. Profesor Ludmiła Borodulin-Nadzieja jest autorką ponad 100 prac naukowych. Główne kierunki jej badań to fizjologia pracy: wydolność fizyczna i sprawność psychomotoryczna pracowników zatrudnionych w niekorzystnych warunkach pracy. W latach 1993-1999 pełniła funkcje prezesa Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego.
W latach 1993-1996 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Lekarskiego ds. dydaktyki, a w latach 1996-2001 – dziekana tego Wydziału.

 

Do ważnych osiągnięć naukowych Katedry i Zakładu Fizjologii w badaniach układu krążenia należą:

  • określenie zakresu zmian przepływu krwi w naczyniach wieńcowych pod wpływem egzogennych i endogennych amin katecholowych;
  • opracowanie koncepcji działania azotanów i azotynów na układ krążenia;
  • ocena kontroli nerwowej i humoralnej przepływu krwi przez mózg;
  • ocena udziału serca i naczyń krwionośnych w odruchach Cyona-Ludwiga i Aschnera;
  • określenie roli serca i naczyń we wstrząsie chemicznym;
  • określenie roli nerwów trzewnych w regulacji układu krążenia oraz ich roli w dynamicznym rozdziale krwi krążącej;
  • w zakresie fizjologii nerki: badania nad istotą progu nerkowego, wydalaniem ciał azotowych oraz fosforu, wpływem układu wegetatywnego oraz neurohormonów na przepływ krwi i wydalanie elektrolitów oraz badania nad działaniem mocznika na przepuszczalność błon komórkowych i aktywność enzymów

Badania z zakresu fizjologii pracy prowadzone były bezpośrednio na stanowiskach roboczych w kopalniach miedzi i dotyczyły oceny sprawności psychomotorycznej i wydolności fizycznej oraz oceny układu krążenia krwi u górników. Badania te posłużyły do pracowania programu doboru kwalifikacyjnego pracowników na stanowiska pracy w aspekcie wymogów fizjologicznych.

Przedstawione powyżej informacje wskazują na ponadregionalne znaczenie wrocławskiej szkoły fizjologicznej wywodzącej się z Zakładu Fizjologii, który w roku 1945 zorganizował profesor Klisiecki. Wyrazem uznania rangi tej placówki było powierzenie jej zorganizowania XX Jubileuszowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, który odbył się w 1996 r. pod przewodnictwem profesor Ludmiły Borodulin-Nadziei, następczyni profesora Adama Goska na stanowisku kierownika Zakładu.

 

Kierownicy Instytutu/Katedry Fizjologii

  • 1811 – 1821 August Bartels
  • 1822 – 1850 Jan Ewangelista Purkinje
  • 1850 – 1853 Carl Theodor Ernst von Siebold
  • 1853 – 1858 Karl Boguslav Reichert
  • 1859 – 1897 Rudolf Peter Heinrich Heidenhain
  • 1897 – 1927 Karl Hürthle
  • 1927 – 1933 Hans Winterstein
  • 1934 – 1939 Richard Wagner
  • 1939 – 1945 Hans Schriever
  • 1945 – 1967 Andrzej Klisiecki
  • 1967 – 1997 Adam Gosk
  • 1997 – 2015 Ludmiła Borodulin-Nadzieja
  • 2015 - nadal Beata Ponikowska

Adiunkci
dr hab. Bartłomiej Paleczny

(grupa naukowo - dydaktyczna)
tel.: 71 784 14 37
e-mail: bartlomiej.paleczny@umw.edu.pl

Polska Platforma Medyczna

 

dr Wojciech Woźniak

(adiunkt dydaktyczny)

(grupa dydaktyczna)
tel.: 71 784 14 27
e-mail: wojciech.wozniak@umw.edu.pl


dr Agnieszka Buldańczyk

(grupa dydaktyczna)
tel.: 71 784 14 27
e-mail: agnieszka.buldanczyk@umw.edu.pl

 

Asystenci 
dr Dorota Adamiec 

(Koordynator przedmiotu Fizjologia na WPiP- Ratownictwo medyczne)

(grupa dydaktyczna)
tel.: 71 784 14 25
e-mail: dorota.adamiec@umw.edu.pl

 

dr Agnieszka Witek

(adiunkt dydaktyczny English Division)

(grupa dydaktyczna)

tel.: 71 784 14 26

e-mail: a.witek@umw.edu.pl

mgr Ewa Witkowska – Okupnik 

(Koordynator przedmiotu Fizjologia na WPiP Pielęgniarstwo)

(grupa dydaktyczna)
tel.: 71 784 14 25
e-mail: ewa.witkowska-okupnik@umw.edu.pl

mgr inż. Wojciech Łopusiewicz (Koordynator przedmiotu Fizjologia na Wydziale Fizjoterapii)

(grupa dydaktyczna)
tel.: 71 784 14 28
e-mail: wojciech.lopusiewicz@umw.edu.pl

dr inż. Małgorzata Wyciszkiewicz

(grupa dydaktyczna)
tel.: 71 784 14 25
e-mail: malgorzata.wyciszkiewicz@umw.edu.pl

mgr inż. Tymoteusz Okupnik 

(Koordynator przedmiotu Fizjologia na WPiP Położnictwo)

(grupa dydaktyczna)
tel.: 71 784 14 28
e-mail: tymoteusz.okupnik@umw.edu.pl

mgr Anna Podsiadły

(grupa dydaktyczna)
tel.: 71 784 14 28
e-mail: anna.podsiadly@umw.edu.pl

dr Rafał Seredyński

(grupa naukowo - dydaktyczna)
tel.: 71 784 14 37
e-mail: rafal.seredynski@umw.edu.pl

Polska Platforma Medyczna

mgr Aleksandra Partyńska

(grupa dydaktyczna)

tel.: 71 784 14 28

e-mail: a.partynska@umw.edu.pl

mgr Kamila Kuraszewicz

(grupa dydaktyczna)

tel.: 71 784 14 26

e-mail: kamila.kuraszewicz@umw.edu.pl

lek. Kinga Brawańska - Maśluch

(grupa dydaktyczna)

e-mail: kinga.brawanska-masluch@umw.edu.pl

lek. Michał Bator

(grupa dydaktyczna)

e-mail: michal.bator@umw.edu.pl

Doktoranci

lek. Maksym Jura

e-mail:  maksym.jura@student.umw.edu.pl

 

lek. Aleksandra Mikołajczak

e-mail: a.mikolajczak@umw.edu.pl

 

mgr Joanna Kopcińska
tel.: 71 784 14 33
e-mail: joanna.kopcinska@umw.edu.pl

Beata Godzina
tel.: 71 784 14 33
e-mail: beata.godzina@umw.edu.pl
Bożena Zawadzka
tel.: 71 784 14 33
e-mail: bozena.zawadzka@umw.edu.pl

mgr Aneta Jajko

tel.: 71 784 14 33

e-mail: aneta.jajko@umw.edu.pl

 

  • prof. dr hab. Beata Ponikowska- pon: 10.00-11.00, śr: 10.00-11.00;
  • dr Agnieszka Buldańczyk - śr: 14.15-15.15, czw: 14.15-.15.15;
  • dr hab. Bartłomiej Paleczny - śr: 11.00-12.00, czw:14.15-15.15, 
  • dr Wojciech Woźniak - pn: 8.00-12.00, wt: 10.00-11.00;
  • dr Rafał Seredyński- śr: 10.00-11.00, czw: 10.00-11.00;
  • dr inż. Małgorzata Wyciszkiewicz- wt: 10.15-11.15,pt:14.00-15.00;
  • dr Dorota Adamiec - pon. 14:00-15:00, piątek 11.00-12.00;
  • mgr inż. Wojciech Łopusiewicz - wt:10.00-11.00, pt: 10.00-11.00;
  • mgr Kamila Kuraszewicz- pt. 12.00-14.00;
  • mgr Anna Podsiadły: ---------------
  • mgr inż. Tymoteusz Okupnik- pon.: 11.00 - 13.00;
  • mgr Ewa Witkowska-Okupnik - pon.: 11.00-12.00, śr. 13.00-14.00;
  • dr Agnieszka Witek - czw. 13.00-14.00, czw: 14.15-15.15;
  • mgr Aleksandra Partyńska - pt. 10.00-11.00.

Pracownie w Zakładzie Fizjologii

Pracownia Badań Odruchów Krążeniowo – Oddechowych
Kierownik dr hab. Bartłomiej Paleczny

W Pracowni wykonywane są badania w zakresie fizjologii układu krążenia i oddychania,
w szczególności autonomicznych regulacji odruchowych. Aparatura, którą dysponujemy pozwala na: nieinwazyjną analizę zmienności rytmu serca i ciśnienia tętniczego, ocenę wrażliwości baroreceptorów tętniczych, ocenę wrażliwości chemoreceptorów ośrodkowych
i obwodowych oraz bezpośrednią ocenę aktywności adrenergicznej (techniką mikroneurografii).

Pracownia jest wykorzystywana w projektach naukowych prowadzonych przez pracowników naukowo-dydaktycznych oraz studentów będących członkami koła naukowego funkcjonującego przy Katedrze Fizjologii, jak również w celach dydaktycznych.


Pracownia Badań Wysiłkowych
Kierownik mgr inż. Wojciech Łopusiewicz

W Pracowni wykonywane są badania w zakresie fizjologii wysiłku fizycznego. Są to wysiłkowe testy spiroergometryczne z użyciem bieżni ruchomej lub ergometru rowerowego, które rejestrują odpowiedź układu oddechowego i krążenia na wysiłek fizyczny, a tym samym umożliwiają obiektywną ocenę wydolności fizycznej organizmu.

Pracownia wykorzystywana jest zarówno w celach dydaktycznych jak i w projektach naukowych realizowanych przez pracowników naukowo – dydaktycznych Katedry i Zakładu Fizjologii.


Publikacje pracowników Zakładu Fizjologii od roku 2020, z uwzględnieniem współczynnika wpływu (Impact Factor, IF) czasopisma

  1. Bronowicka-Szydełko Agnieszka, Rabczyński Maciej, Dumas Ilias, Fiodorenko-Dumas Żanna, Wojtczak Beata, Kotyra Łukasz, Kustrzeba-Wójcicka Irena, Lewandowski Łukasz , Ponikowska Beata, Kuzan Aleksandra, Kluz Joanna, Gamian Andrzej, Madziarska Katarzyna: State of knowledge about thyroid cancers in the era of COVID-19 - a narrative review, Biomedicines, 2024, vol. 12, nr 12, art.2829 [26 s.], DOI:10.3390/biomedicines12122829, 100 punktów, IF(3,9)

  2. Iwanek Gracjan, Ponikowska Barbara, Salah Husam, Fudim Marat, Guzik Mateusz, Zymliński Robert, Aleksandrowicz Krzysztof, Ponikowska Beata, Biegus Jan: A tri-component (glomerular, tubular, and metabolic) assessment of renal function in acute heart failure, Journal of Clinical Medicine, 2024, vol. 13, nr 24, art.7796 [13 s.], DOI:10.3390/jcm13247796, 140 punktów, IF(3)

  3. Kisiel-Sekura Olga, Wójciak Magdalena, Siennicka Agnieszka, Tkaczyszyn Michał, Drozd Marcin, Jankowska Ewa A., Doroszko Adrian, Banasiak Waldemar, Węgrzynowska-Teodorczyk Kinga: Physical fitness is directly related to exercise capacity and ventilatory response to exercise in men with HFrEF, Journal of Clinical Medicine, 2024, vol. 13, nr 12, art.3465 [12 s.], DOI:10.3390/jcm13123465, 140 punktów, IF(3)

  4. Kowalski Tomasz, Rebis Kinga, Wilk Adrian, Klusiewicz Andrzej, Wiecha Szczepan, Paleczny Bartłomiej: Body Oxygen Level Test (BOLT) is not associated with exercise performance in highly-trained individuals, Frontiers in Physiology, 2024, vol. 15, art.1430837 [8 s.], DOI:10.3389/fphys.2024.1430837, 100 punktów, IF(3,2)

  5. Ludwikowska Kamila Maria, Tokarczyk Monika, Paleczny Bartłomiej, Tracewski Paweł, Szenborn Leszek, Kusa Jacek: Clinical significance of B-type natriuretic peptide and N-terminal pro-B-type natriuretic peptide in pediatric patients: insights into their utility in the presence or absence of pre-existing heart conditions, International Journal of Molecular Sciences, 2024, vol. 25, nr 16, art.8781 [17 s.], DOI:10.3390/ijms25168781, 140 punktów, IF(4,9)

  6. Skrzypiec-Spring Monika, Rozmus Julia, Abu Faraj Gina, Brawańska-Maśluch Kinga, Kujawa Krzysztof, Szeląg Adam: Charakterystyka stosowania sterydów anaboliczno-androgennych na podstawie analizy przypadku z okresu 50 lat = Characteristics of anabolic-androgenic steroid abuse based on case analysis from a 50-year period, Postępy Andrologii Onlline, 2024, vol. 11, nr supl.1, 23-24, 43-44, [25. Dzień Andrologiczny - Konferencja Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Szczecin, 25-26.10.2024]

  7. Froń Anita, Semianiuk Alina, Lazuk Uladzimir, Ptaszkowski Kuba, Siennicka Agnieszka, Lemiński Artur, Krajewski Wojciech, Szydełko Tomasz, Małkiewicz Bartosz: Artificial intelligence in urooncology: what we have and what we expect, Cancers, 2023, vol. 15, nr 17, art.4282 [23 s.], DOI:10.3390/cancers15174282, 200 punktów, IF(4,5)

  8. Kisiel Olga, Siennicka Agnieszka, Josiak Krystian, Zymliński Robert, Banasiak Waldemar, Węgrzynowska-Teodorczyk Kinga: Impact of assisted exercises on skeletal muscle oxygenation levels in men with acutely decompensated heart failure, Advances in Clinical and Experimental Medicine, 2023, vol. 32, nr 2, s. 211-218, DOI:10.17219/acem/152930, 140 punktów, IF(2,1)

  9. Mackala Krzysztof, Mroczek Dariusz, Chmura Paweł, Konefał Marek, Pawlik Damian, Ochman Bartosz, Chmura Jan, Paleczny Bartłomiej, Seredyński Rafał, Wyciszkiewicz Małgorzata, Nowicka-Czudak Adrianna, Łopusiewicz Wojciech, Adamiec Dorota, Wiecha Szczepan, Ponikowski Piotr: Impact of marathon performance on muscles stiffness in runners over 50 years old, Frontiers in Psychology, 2023, vol. 14, art.1069774 [8 s.], DOI:10.3389/fpsyg.2023.1069774, łączna liczba autorów:16, 70 punktów, IF(2,6)

  10. Pawłowska-Seredyńska Katarzyna, Akutko Katarzyna, Umławska Wioleta, Śmieszniak Bartłomiej, Seredyński Rafał, Stawarski Andrzej, Pytrus Tomasz, Iwańczak Barbara: Nutritional status of pediatric patients with inflammatory bowel diseases is related to disease duration and clinical picture at diagnosis, Scientific Reports, 2023, vol. 13, art.21300 [10 s.], DOI:10.1038/s41598-023-48504-8, 140 punktów, IF(3,8)

  11. Siennicka Agnieszka, Biegus Jan, Gajewski Piotr, Młynarska Katarzyna, Sokolski Mateusz, Siwołowski Paweł, Zymliński Robert, Jedynak Kamila, Ponikowska Beata, Urban Szymon: A pilot study on standardized in-hospital education about heart failure conducted during the first days after decompensation, Critical Pathways in Cardiology, 2023, vol. 22, nr 1, s. 13-18, DOI:10.1097/hpc.0000000000000313, 40 punktów

  12. Błaziak Mikołaj, Urban Szymon, Wietrzyk Weronika, Jura Maksym, Iwanek Gracjan, Stańczykiewicz Bartłomiej, Kuliczkowski Wiktor, Zymliński Robert, Pondel Maciej, Berka Petr, Danel Dariusz, Biegus Jan, Siennicka Agnieszka: An artificial intelligence approach to guiding the management of heart failure patients using predictive models: a systematic review, Biomedicines, 2022, vol. 10, nr 9, art.2188 [16 s.], DOI:10.3390/biomedicines10092188, 100 punktów, IF(4,7)

  13. Garus Mateusz, Zdanowicz Agata, Fudim Marat, Zymliński Robert, Niewiński Piotr, Paleczny Bartłomiej, Rosiek-Biegus Marta, Iwanek Gracjan, Ponikowski Piotr, Biegus Jan: Clinical determinants and prognostic significance of hypocapnia in acute heart failure, Scientific Reports, 2022, vol. 12, art.16889 [10 s.], DOI:10.1038/s41598-022-20525-9, 140 punktów, IF(4,6)

  14. Jastrzębska Aleksandra, Saden Gabrielle, Knysz Brygida, Pondel Maciej, Siennicka Agnieszka: The relationship between knowledge about the pandemic and willingness to get vaccinated against SARS-CoV-2 in medical students in Poland: a cross-sectional survey, Frontiers in Public Health, 2022, vol. 10, art.914462 [12 s.], DOI:10.3389/fpubh.2022.914462, 100 punktów, IF(5,2)

  15. Jura Maksym, Garus Mateusz, Krakowska Kornelia, Urban Szymon, Błaziak Mikołaj, Iwanek Gracjan, Zymliński Robert, Biegus Jan, Paleczny Bartłomiej: A methodological perspective on the function and assessment of peripheral chemoreceptors in heart failure: a review of data from clinical trials, Biomolecules, 2022, vol. 12, nr 12, art.1758 [19 s.], DOI:10.3390/biom12121758, 100 punktów, IF(5,5)

  16. Niewiński Piotr, Tubek Stanisław, Paleczny Bartłomiej, Banasiak Waldemar, Ponikowski Piotr: Inducible day-time periodic breathing: A novel phenotype of breathing abnormality in heart failure with reduced ejection fraction, Kardiologia Polska, 2022, vol. 80, nr suppl.1, s. 204-205, [XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Katowice, 22-24 września 2022 r. Księga abstraktów]

  17. Niewiński Piotr, Tubek Stanisław, Paleczny Bartłomiej, Banasiak Waldemar, Ponikowski Piotr: Induction of day-time periodic breathing is associated with augmented reflex response from peripheral chemoreceptors in male patients with systolic heart failure, Frontiers in Physiology, 2022, vol. 13, art.912056 [11 s.], DOI:10.3389/fphys.2022.912056, 100 punktów, IF(4)

  18. Podsiadły Anna, Paleczny Bartłomiej, Olesińska-Mader Martyna, Nowak Krzysztof, Okupnik Tymoteusz, Wyciszkiewicz Małgorzata, Łopusiewicz Wojciech, Ponikowski Piotr, Ponikowska Beata: Valsalva-derived measures and phenylephrine test in patients with heart failure with reduced ejection fraction receiving comprehensive neurohormonal blockade drug therapy: a 5-year event-free survival analysis, Journal of Cardiac Failure, 2022, vol. 28, nr 5, s. 744-755, DOI:10.1016/j.cardfail.2021.10.012, 100 punktów, IF(6,7)

  19. Siennicka Agnieszka, Pondel Maciej, Urban Szymon, Jankowska Ewa Anita, Ponikowska Beata, Uchmanowicz Izabella: Patterns of locus of control in people suffering from heart failure: an approach by clustering method, Medicina, 2022, vol. 58, nr 11, art.1542 [16 s.], DOI:10.3390/medicina58111542, 40 punktów, IF(2,6)

  20. Siński Maciej, Berka Petr, Lewandowski Jacek, Sobieraj Piotr, Piechocki Kacper, Paleczny Bartłomiej, Siennicka Agnieszka: Answering clinical questions using machine learning: should we look at diastolic blood pressure when tailoring blood pressure control?, Journal of Clinical Medicine, 2022, vol. 11, nr 24, art.7454 [14 s.], DOI:10.3390/jcm11247454, 140 punktów, IF(3,9)

  21. Uchmanowicz Izabella, Faulkner Kenneth M., Vellone Ercole, Siennicka Agnieszka, Szczepanowski Remigiusz, Olchowska-Kotala Agnieszka: Heart failure care: testing dyadic dynamics using the Actor-Partner Interdependence Model (APIM) - a scoping review, International Journal of Environmental Research and Public Health, 2022, vol. 19, nr 4, art.1919 [18 s.], DOI:10.3390/ijerph19041919, 140 punktów

  22. Urban Szymon, Błaziak Mikołaj, Jura Maksym, Iwanek Gracjan, Ponikowska Barbara, Horudko Jolanta, Siennicka Agnieszka, Berka Petr, Biegus Jan, Ponikowski Piotr, Zymliński Robert: Machine learning approach to understand worsening renal function in acute heart failure, Biomolecules, 2022, vol. 12, nr 11, art.1616 [14 s.], DOI:10.3390/biom12111616, 100 punktów, IF(5,5)

  23. Urban Szymon, Błaziak Mikołaj, Jura Maksym, Iwanek Gracjan, Zdanowicz Agata, Guzik Mateusz, Borkowski Artur, Gajewski Piotr, Biegus Jan, Siennicka Agnieszka, Pondel Maciej, Berka Petr, Ponikowski Piotr, Zymliński Robert: Novel phenotyping for acute heart failure - unsupervised machine learning-based approach, Biomedicines, 2022, vol. 10, nr 7, art.1514 [20 s.], DOI:10.3390/biomedicines10071514, 100 punktów, IF(4,7)

  24. Urban Szymon, Horożaniecka Paulina, Włodarczak Szymon, Błaziak Mikołaj, Jura Maksym, Zymliński Robert, Biegus Jan, Siennicka Agnieszka: Tablet-based assessment of cognitive function among heart failure patients, Critical Pathways in Cardiology, 2022, vol. 21, nr 3, s. 147-152, DOI:10.1097/HPC.0000000000000291, 40 punktów

  25. Seredyński Rafał, Okupnik Tymoteusz, Musz Przemysław, Tubek Stanisław, Ponikowska Beata, Paleczny Bartłomiej: Neck chamber technique revisited: low-noise device delivering negative and positive pressure and enabling concomitant carotid artery imaging with ultrasonography, Frontiers in Physiology, 2021, vol. 12, art.703692 [13 s.], DOI:10.3389/fphys.2021.703692, 100 punktów, IF(4,755)

Lista projektów badawczych, realizowanych w Zakładzie Fizjologii od roku 2015

1. Fizjologia (Physiology) - Wydział Lekarski

2. Fizjologia (Physiology) - Wydział Lekarsko - Stomatologiczny

3. Physiology (Fizjologia) - Faculty of Medicine

4. Human Physiology (Fizjologia człowieka) - Faculty of Dentistry

5. Fizjologia (Physiology): Położnictwo - Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa

6. Fizjologia (Physiology): Pielęgniarstwo - Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa

7. Fizjologia z elementami fizjologii klinicznej (Physiology and elements of clinicalphysiology): Ratownictwo Medyczne - Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa

8. Fizjologia 1 - fizjologia ogólna, fizjologia bólu i diagnostyka fizjologiczna (Physiology 1 – general physiology, physiology of painand physiological diagnosis): Fizjoterapia - Wydział Fizjoterapii

9. Fizjologia 2 - fizjologia wysiłku fizycznego (Physiology 2 – exercise physiology): Fizjoterapia - Wydział Fizjoterapii

Drodzy Studenci,

Zachęcamy wszystkich pasjonatów Fizjologii do wstąpienia w szeregi Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Fizjologii. Jeśli odnajdujesz w sobie „żyłkę" badacza lub konstruktora i chciałbyś / chciałabyś uczestniczyć w realizacji projektów naukowych, bądź też nie satysfakcjonuje Cię okrojony i uproszczony obraz „działania" ludzkiego organizmu, jaki znajdujemy w podręcznikach akademickich i chcesz zrozumieć Fizjologię lepiej – dołącz do naszego SKN.

Chętnych proszę o kontakt z Przewodniczącą SKN – p. Katarzyna Zoła (katarzyna.zola@student.umw.edu.pl).

Informacja o terminie spotkania inauguracyjnego naszego koła pojawi się wkrótce w zakładce „Aktualności" strony Zakładu Fizjologii oraz na facebooku (SKN Fizjologii Człowieka UMW).

Serdecznie zapraszam,

Dr hab. Bartłomiej Paleczny

Subject 2024/2025: Physiology/Fizjologia 

Syllabus/ Sylabus 2023/2024: https://sylabusy.umw.edu.pl/en/faculty-of-medicine/english-division---faculty-of-medicine/uniform-ma-studies/full-time/2

Exam timetable/Kalendarz egzaminów: 

Timetable/Plan zajęć: 

CONSULTATION HOURS for ALL ED STUDENTS – summer semester 2024-2025

   
Didactic Supervisor of ED
 
dr Agnieszka Witek
a.witek@umw.edu.pl
 
Head of the Division of Physiology
prof. dr hab. Beata Ponikowska

Subject 2024/2025: Human Physiology/Fizjologia człowieka

Syllabus/Sylabus 2023/2024: https://sylabusy.umw.edu.pl/en/faculty-of-dentistry/english-division---faculty-of-dentistry/uniform-ma-studies/full-time/2

Exam timetables/Kalendarz egzaminów: 

Timetable/Plan zajęć:

CONSULTATION HOURS for ALL ED STUDENTS – summer semester 2024-2025

   
Didactic Supervisor of ED
 
dr Agnieszka Witek
a.witek@umw.edu.pl
 
Head of the Division of Physiology
prof. dr hab. Beata Ponikowska

-------------------

-------------------