Zarządzanie jakością w obszarze kształcenia - Funkcje w UMW w obszarze Jakości Kształcenia
Na jakość kształcenia na naszej Uczelni wpływ mamy wszyscy. Szczegółowo tłumaczymy to w tym miejscu. Są jednak w obrębie struktury naszej Uczelni pewne funkcje, które w sposób szczególny wpisują się w proces zarządzania jakością kształcenia z racji powierzonych im w uczelnianych przepisach zadań. O tym, kto jest kim na Uczelni, można przeczytać tutaj. W tym miejscu skupimy się na wskazaniu obszarów działalności poszczególnych osób funkcyjnych w zakresie jakości kształcenia:
JM Rektor – sprawuje nadzór nad działalnością dydaktyczną i badawczą Uczelni oraz podejmuje działania na rzecz zapewnienia właściwych warunków jej funkcjonowania (§ 36 Statutu UMW). Rektor jest więc najważniejszą osobą, która odpowiada za jakość kształcenia. Jest także a może przede wszystkim osobą, która inspiruje do działania i kreuje kierunki rozwoju w obszarze jakości.
Prorektor ds. Studentów i Dydaktyki – celem działalności osoby pełniącej tę funkcję, określonym w Regulaminem Organizacyjnym, jest:
- Zapewnienie wysokiego poziomu kształcenia, sprawnej organizacji procesu dydaktycznego i profesjonalnej obsługi studentów.
- Zapewnienie wysokiej oceny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w procesie ewaluacji jakości kształcenia.
Prorektor ds. Studentów i Dydaktyki pełni zatem nadzór nad wszystkimi działaniami podejmowanymi w celu stałego doskonalenia obowiązujących standardów jakościowych.
Pełnomocnik Rektora ds. Jakości Kształcenia — to osoba odpowiedzialna za wdrażanie i doskonalenie standardów jakości w obszarze kształcenia. Pełni też nadzór nad działaniami operacyjnymi na wydziałach oraz raportuje do Prorektora ds. Studentów i Dydaktyki. Pełnomocnik Rektora ds. Jakości Kształcenia stoi na czele Uczelnianych struktur Systemu Zarządzania Jakością Kształcenia.
Dziekan – zgodnie z postanowieniami Statutu nadzoruje doskonalenie procesu jakości kształcenia na wydziale (§ 67 pkt 20 Statutu UMW). Do pomocy ma Wydziałowy Zespół ds. Jakości Kształcenia, którego członków powołuje Zarządzeniem.
Kierunkowe Zespoły ds. Jakości Kształcenia — to kolegialne struktury składające się z kilku podzespołów, z których każdy odpowiada za funkcjonowanie i doskonalenie standardów jakościowych w określonym obszarze.
Opiekun Roku – uczestniczy w procesie układania szczegółowego harmonogramu zajęć oraz sprawuje opiekę nad wszystkimi studentami danego roku w zakresie spraw związanych z tokiem studiów. Z pełnym opisem zadań i obowiązków opiekuna roku można zapoznać się tutaj.
Lista opiekunów lat:
- Dla kierunku lekarskiego
- Dla kierunku lekarsko — dentystycznego
- Dla kierunku Farmacja
- Dla kierunku Analityka Medyczna
- Dla kierunku Dietetyka
- Dla kierunku Zdrowie Publiczne
- Dla kierunku Ratownictwo Medyczne
- Dla kierunku Fizjoterapia
- Dla kierunku Pielęgniarstwo
- Dla kierunku Położnictwo
Adiunkt Dydaktyczny – współuczestniczy w ustalaniu harmonogramów zajęć dydaktycznych dokonując podziału godzin na poszczególnych pracowników. Z pełnym opisem zadań i obowiązków opiekuna roku można zapoznać się tutaj.