Zdrowotna Mapa Dolnoślązaków - postpandemiczne wyzwania dla systemu ochrony zdrowia 2024 w dniu 28.10.2024r.

Konferencje
Szkolenia pozostałe
Akty Prawne
Zdrowotna Mapa Dolnoślązaków - postpandemiczne wyzwania dla systemu ochrony zdrowia 2024

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu im. Piastów Śląskich (dalej UMW) wychodząc naprzeciw potrzebom zarówno zdrowotnym oraz potrzebom związanym z profilaktyką zdrowotną po pandemii COVID-19, zdecydowało się na organizację konferencji „ZDROWOTNA MAPA DOLNOŚLĄZAKÓW – POSTPANDEMICZNE WYZWANIA DLA SYSTEMU OCHRONY ZDROWIA”. Konferencja ta jest niezwykle istotna z uwagi na szereg problemów, które narodziły się w wyniku globalnej pandemii COVID-19. Należy mieć na uwadze kilka aspektów, m.in. wyzwania zdrowotne, takie jak długotrwałe skutki zdrowotne po przebyciu COVID-19, a także wzrost przypadków innych chorób zaniedbywanych w okresie lockdownów tj. m.in. choroby nowotworowe, metaboliczne czy kardiologiczne. Ponadto pandemia miała ogromny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi. Wpływ na to miały właśnie ww. lockdowny, które skutkowały domową rutyną, ograniczonym  dostęp do leczenia, niskim zaangażowaniem w aktywność fizyczną, wielogodzinne korzystanie z internetu. Powyższe może mieć konsekwencje w zakresie zwiększenia zaburzeń psychicznych, depresji i lęku społecznego. 

Nie można pominąć również wyzwań organizacyjnych stawianych przed systemem ochrony zdrowia, a mianowicie dostosowanie swojej struktury i procedur/procesów, aby lepiej radzić sobie z przyszłymi zagrożeniami. Konieczne jest zidentyfikowanie obszarów, w których systemy te mogą być usprawnione, aby skuteczniej chronić zdrowie publiczne.

Konferencja wskaże także, że w mniejszych miejscowościach i aglomeracjach powyższe problemy są jeszcze bardziej nasilone.

Organizacja konferencji pozwoli na wymianę wiedzy w obszarze jednostek z regionu Dolnego Śląska, doświadczeń i najlepszych praktyk, co jest kluczowe dla skonstruowania bardziej odpornego i efektywnego systemu ochrony zdrowia w obliczu wyzwań XXI w. Niniejsze pozwoli na wypracowanie rekomendacji w tym obszarze dla regionu Dolnego Śląska.

 

 Promocja województwa:

 

Konferencja ta może rozpocząć cykl konferencji w przedmiotowym temacie, gdyż jak pokazują liczne badania skutki COVID-u oraz tzw. long COVID coraz bardziej są widoczne w zdrowiu mieszkańców nie tylko Dolnego Śląska. Dodatkowo konferencja stanowić będzie doskonałą platformę wymiany doświadczeń i wiedzy w temacie zdrowia Dolnoślązaków po pandemii. Dodatkowo udział różnych jednostek z regionu Dolnego Śląska stworzy możliwość poszerzenia współpracy naukowej m.in. środowiska medycznego oraz służyć będzie wymianie informacji, a być może nawiązaniu współpracy pomiędzy ekspertami. Realizacja przedmiotowego zadania publicznego umożliwi wypracowanie w gronie uczestników konferencji dobrych praktyk w profilaktyce zdrowotnej po pandemii, przy realizowaniu licznych zadań jakie stoją przed zarówno lekarzami, jak i innymi zawodami mającymi zastosowanie w ochronie zdrowia jak dietetycy, czy fizjoterapeuci. 

 

Link do strony konferencji:

www.konferencje.umw.edu.pl/postcovid