Sztuka Skutecznej Komunikacji w Ochronie Zdrowia
Opis szkolenia
Szkolenie (warsztaty interpersonalne) obejmuje dwa dni szkoleniowe i składa się łącznie z 13 godzin dydaktycznych. Szkolenie zawiera dwa bloki tematyczne ćwiczeń. Forma szkolenia to warsztaty interpersonalne. Uczestnik szkolenia otrzyma zdigitalizowane poświadczenie kwalifikacji w postaci mikropoświadczenia „Sztuka Skutecznej Komunikacji w Ochronie Zdrowia" w systemie Odznaka +.
Zakres merytoryczny warsztatów:
- Rozumienie znaczenia komunikacji werbalnej i niewerbalnej: analiza wpływu sposobu mówienia oraz gestów na skuteczność przekazywania informacji między personelem medycznym a pacjentem, w tym rola pierwszego wrażenia.
- Aktywne słuchanie i wyrażanie empatii w komunikacji: trening umiejętności aktywnego słuchania i wyrażania empatii w kontekście informowania o diagnozie oraz budowania pozytywnej relacji z pacjentem.
- Identyfikacja i przezwyciężanie barier komunikacyjnych: analiza barier komunikacyjnych po stronie pracownika ochrony zdrowia i pacjenta oraz opracowywanie strategii efektywnego przekazywania informacji pomimo tych barier.
- Pogłębianie umiejętności prowadzenia rozmowy z zastosowaniem technik podążania, odzwierciedlania i parafrazowania.
- Znaczenie osobowości pracownika ochrony zdrowia i pacjenta w procesie leczenia: świadomość wpływu osobowości na relację specjalista-pacjenta oraz umiejętność dostosowanego komunikowania się.
- Poznanie sygnałów niewerbalnych i zjawiska przeniesienia w relacji specjalista-pacjent: identyfikacja subtelnych sygnałów niewerbalnych oraz zrozumienie przeniesienia i przeciwprzeniesienia w kontekście relacji terapeutycznej.
- Rozpoznawanie sygnałów oporu u pacjenta. Radzenie sobie z oporem.
- Przykłady dialogu motywującego i możliwości jego zastosowania.
Grupa docelowa:
Pracownicy ochrony zdrowia tj. m.in. lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni oraz osoby posiadające tytuł magistra lub magistra inżyniera w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
Prowadzący:
Wykładowcy posiadają wieloletnią praktyczna znajomość zagadnień merytorycznych omawianych na szkoleniu oraz doświadczenie w kształceniu m. in. Studentów, doktorantów rezydentów.
Dr n. med. Renata Wallner – specjalista psycholog kliniczny.
Ukończyła studia psychologiczne i studia pedagogiczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest specjalistą psychologiem klinicznym I i II stopnia w zakresie psychiatrii dorosłych. Uzyskała stopień doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Posiada 30-letnie doświadczenie zawodowe. Jest zatrudniona w Katedrze i Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jako adiunkt dydaktyczny, a także w Przyklinicznej Poradni Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Pełni funkcję koordynatora i opiekuna praktyk i staży klinicznych dla studentów, absolwentów psychologii oraz osób kształcących się w psychoterapii. Jest także opiekunem i wykładowcą osób specjalizujących się w psychologii klinicznej w ramach Kształcenia Podyplomowego. Ukończyła szkolenia podyplomowe w zakresie mediacji oraz specjalistyczne jako mediator rodzinny (przy Sądzie Wojewódzkim we Wrocławiu). Prowadzi własną praktykę psychoterapeutyczną od blisko 27 lat. Swoją pracę superwizuje. Ukończyła Studium Treningu i Terapii Grupowej i prowadzi treningi grupowe. Jest trenerem grupowym w podejściu otwartego dialogu i realizuje w tym podejściu terapeutycznym od 11 lat regularne treningi grupowe na terenie kraju. Ukończyła liczne szkolenia psychoterapeutyczne, w tym w nurcie systemowym, psychodynamicznym, integratywnym. Uzyskała międzynarodowy certyfikat psychoterapeuty środowiskowego po ukończeniu studiów podyplomowych oraz certyfikat terapeuty środowiskowego PTP. Odbyła staże zagraniczne w Poliklinik fűr Psychiatrie und Psychotherapie der Technischen Universität Műnchen, „Zentrum für Kognitive Störungen und Tagesklinik in Műnchen, Alzheimer Zentrum (Ambulanz und Tagesklinik) oraz krajowe staże naukowe. Była zaangażowana w liczne polskie i międzynarodowe projekty badawcze, w tym związane ze starzejącym się społeczeństwem, chorobami neurozwyrodnieniowymi, adaptacją narzędzi diagnostycznych w zakresie oceny neuropsychologicznej. Współzakładała stowarzyszenia pacjentów psychiatrycznych i ich opiekunów. Realizowała polskie i międzynarodowe projekty w ramach reformy psychiatrii środowiskowej (Projekt Power 4.1). Uczestniczyła w licznych konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Jest autorem lub współautorem publikacji, w tym monografii oraz artykułów publikowanych w czasopismach naukowych polskich i zagranicznych.
Dr hab. n. med. Dorota Szcześniak, prof. UMW – psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny.
Dorota Szcześniak ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, zdobywając dyplom w Instytucie Psychologii na Dawida. Jako dyplomowany psychoterapeuta, ukończyła również szkolenie w renomowanym Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Aktualnie pracuje jako pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Psychoterapii i Chorób Psychosomatycznych, Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz na psychiatrycznym oddziale stacjonarnym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od ponad 10 lat prowadzi własną praktykę psychoterapeutyczną.
Warunki otrzymania mikropoświadcznia:
Test wiedzy zaliczony na poziomie min. 51% oraz wymagana obecność na poziomie minimum 80% . Weryfikacja obecności na szkoleniach stacjonarnych odbywa się na podstawie podpisu na liście obecności.
Zapisy:
Zapisy już w krótce
Liczna miejsc ograniczona: 16 osób
Termin szkolenia zostanie potwierdzony na 4 dni przed szkoleniem na podany adres e-mail w formularzu zgłoszenia.
Organizator szkolenia zastrzega sobie prawo zmiany terminu szkolenia w przypadku niezebrania się odpowiednio licznej grupy uczestników.
Koszt Szkolenia: 916 zł
Wpłaty prosimy wnosić:
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
ul. Pasteura 1, 50-367 Wrocław
na rachunek: 87 1090 2402 0000 0001 5183 2644 w tytule przelewu podając imię i nazwisko uczestnika oraz kod szkolenia (SSKwOZ/IED/01/2024)
oraz przesłanie potwierdzenia dokonania płatności na maila szkolenia-ckp@umw.edu.pl
Po otrzymaniu płatności organizator nie później niż na 2 dni przed szkoleniem wyśle pocztą elektroniczną do wszystkich uczestników szczegółowe informacje o szkoleniu, tj. dokładne miejsce oraz szczegółowy program szkolenia.
Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu:
Centrum Kształcenia Podyplomowego
Zespół ds. Szkoleniowo-Konferencyjnych
Tel: +48 71 784 19 89
e-mail: szkolenia-ckp@umw.edu.pl
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w warsztatach.